Anasayfa , Avrupa , Cizre Eşbaşkanı Leyla İmret’le söyleşi!

Cizre Eşbaşkanı Leyla İmret’le söyleşi!

  1.  ULM |14.03.2018| Ulm ATİF-Tohum Kültür Merkezi. Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret’le bir söyleşi gerçekleştirdi. 4 yaşında Babasını mücadele içerisinde kaybeden Leyla İmret, 1996 yılında Almanya’ya zorunlu göçe mahruz kalıyor.2013 yılında tekrar memleketine dönerek, 2014yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde 27 yaşında yüzde 83 oy oranıyla Cizre belediyesi Eşbaşkanı seçiliyor.

Leyla İmret, 2014 yılından günümüze kadar yaşanan süreci ele alarak, bu bölgede neler yaşandığını somut örneklerle dinleyicilerle paylaştı.2014 yılında Eşbaşkanlık sistemin yürürlüğe sokulmasının kadınlar için çok önemli bir adım olduğunu ve yerel seçimlerde 102 belediyenin kazanımı devleti çok rahatsız ettiğini dile getirdi.

Devlet buna karşı hemen HÜDA-PARTİSİNİ harekete geçirip 200 militaniyla, sıradan gençleri katlettiğini söyledi. Aynı dönem yaşanan Kobane zaferi, Cizre’yi çıban başı yaptığını ve 2015 yılında iki kez ilan edilen sokağa çıkma yasağında toplam 350 insanın vahşice devlet tarafından katledildiğini yaşamış olduğu acılarıyla dinleyicilerle paylaştı. Ellerindeki imkânlarla 3 aylık bir bebeğin buzdolabında tutulmasından tutup da, bodrum katında yakılan insanlara kadar hala kendilerini yapılan yardımlarla eksik gördüğünü özellikle vurguladı.

Faşist devletin askeri müdahalesi ile birlikte “sözde Darbe” ile bu kez siyasi mücadele imkanları kayyum atamalarla ve milletvekillerin tutuklanmalariyla demokratik mücadelenin tüm imkânları ellerinden alındığını söyledi.

Soru cevap bölümünde, kendisinin ve tarih tecrübeleri anlatarak, bugün
Afrin halkının bu faşist devlet karşısında bir tek olanağının bulunduğunu, o da direniş olduğunu söyledi.

Yoğun ilgisi bulunan ve duygusal anlar yaşatan söyleşi yaklaşık dört saat sürdü ve başarıyla sonlandırıldı.