Home , Haberler , Chur EAZ Meiersboden mülteci kampında taciz ve hak gaspı!

Chur EAZ Meiersboden mülteci kampında taciz ve hak gaspı!

Chur|19.12.2022| Mültecilerin yoğun sığınma talepleri karşısında yetersiz kalan olanaklar gün geçtikçe yeni sorunlar doğuruyor.

Graubünden kantonu Chur EAZ Meiersboden’de yoğun göç dalgası bahane edilerek kamp koşullarına Heim’larda da devam ediliyor.

“Uzatılmış süreç” adı altında kamplardan Heim’lara gönderilen yüzlerce N kimlikli Türkiyeliye entegrasyon görüşmelerinin dışında hiçbir hak verilmemek üzerine kurulu. Bununla beraber İsviçre’de genel Heim anlayışının görece kamplardan iyi olduğu belirtilse de kamplarda yüzlerce kişi ile kalınan koşullar ve sorunlar aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle de sağlık konusunda ağrı kesici hapın keşfi yeni yapılmış misali her derde deva niyetine her hastaya olur olmadık şekilde verilerek kişilerin sağlığı göz ardı ediliyor.

EAZ Meiersboden kamp yönetimi, geçtiğimiz aylarda bir Türkiyelinin on gün süren ağrılarına karşı ağrı kesici tedavisi uygulayarak odasına geri gönderdi. Hasta kişi ise ağrılara dayanamayarak arkadaşları ile 10. günün ardından hastaneye gitti ve ameliyata alınmak üzere anestezi yapıldı. Hastanın durumu iyi. Bununla beraber kamp yönetimi başka hastalara da hastaneye gidilmemesi konusunda uyarılar yapmaya devam ediyor. Tüm bunlara rağmen Caritas Hukuk bürosuna ve Entegrasyon bürosuna yapılan şikayetler de karşılıksız kaldı.

 

EAZ Meiersboden yönetimi, uyuşturucu kullanımını görmezden geliyor

Daha öncesinde de Jarni Salam adında bir mültecinin kamp içerisinde uyuşturucu kullanmasına karşın sözlü uyarılar dışında herhangi bir uygulamayı devreye sokmayan EAZ Meiersboden mülteci kampı yönetimi, faile aynı katta bulunanların sözlü uyarı yapmasıyla bıçak çekmesine de sessiz kalmıştır.

 

EAZ Meiersboden yönetimi, tacize sessiz kalıyor

Ve aynı fail yani Jarni Salam, 18 Aralık akşamında bir kadını ortak kullanılan mutfakta taciz etmesiyle başka bir boyuta geçti. Bu duruma da sessiz kalan EAZ Meiersboden mülteci kampı yönetimi, birkaç saat sonra Jarni Salam’ın oda arkadaşları tarafından ortak uyuşturucu tüketiminin bozumu üzerinden dövülmesi sonrası, polis eşliğinde kamptan alınıp götürülüp, birkaç saat sonra serbest bırakılmasıyla son buldu. Yani polis tarafından götürülüp ardından serbest bırakılan Jarni Salam, taciz ettiği birçok kadınla aynı alanda yaşamaya devam ediyor.

18 Aralık’ta yaşanan tacize tepki verilmesi sonrasında başka kadınların da benzer saldırılarla karşı karşıya kaldığı ve bunlara da EAZ Meiersboden mülteci kamp yönetiminin sessiz kaldığı ortaya çıktı.

Mülteciliğin hem maddi hem de manevi anlamda birçok yükünü taşıyan kadınlar, Chur EAZ Meiersboden kampında tacizci Jarni Salam ile yaşaması dayatılıyor.

Son olarak bu koşulları kabul etmeyen kadınlar, 19 Aralık öğlen saatlerinde tacizciyi kendileri döverek cezalandırdı.