Anasayfa , Dünya , Che fotoğrafı, Brezilyalı futbol takımının formasında

Che fotoğrafı, Brezilyalı futbol takımının formasında

BREZiLYA | 02-01-2014 | cheŞimdiye kadar bu forma sadece kulübün minyatür saha futbol liginde mücadele eden 7 oyuncudan oluşan takımı tarafından giyildi.

Bu yeni formayı giyen takım da, Brezilya’da yedi oyunculu lig şampiyonluğunu kazandı.Dünyada futbol taraftarları ve Che Guevara destekçileri arasında etkisi o kadar olumlu oldu ki, kulüp Brezilya üçüncü liginde oynayan as futbol takımı kadrosuna da bu formayı giydirmeyi düşünüyor.
Formadaki Che Guavera‘yla ilgili semboller fotoğraftan ibaret değil. Ünlü liderin sloganlarından biri de forma numaralarının hemen üstüne işlenmiş: Hasta la Victoria Siempre (Zafere kadar daima).
Özel forma, kulübün futbol takımının Küba’yı ziyaretinin 50. yıldönümünü anmak üzere hazırlanmış.
1963 yılında gerçekleştirilen ziyaret sırasında futbolcular, Arjantin doğumlu ünlü gerilla komutanıyla da bir araya gelmişti.
Küba ziyareti
Küba diktatörü Batista‘ya karşı zaferle sonuçlanan gerilla mücadelesinde, Fidel Castro’nun yanında savaşmıştı Che Guevara. Futbolcular ülkeyi ziyaret ettiklerinde de Küba devriminin üzerinden sadece dört yıl geçmişti.
Küba’da kaldıkları sürede beş maç yaptı Madureira ve beşini de kazandı. 18 Mayıs 1963’te Havana’daki son maçı izleyenler arasında spora çok meraklı bir isim de vardı: O sırada Sanayi Bakanlığı görevini üstlenmiş olan Che Guevara.Madureira‘nın 3-2 zaferiyle sona eren maçın ardından Che oyuncularla tokalaştı, birlikte resim çektirdi.
Garrincha ve Pele önderliğinde, 1958 ve 1962 yıllarında İsveç ve Şili’deki dünya kupalarında zafere ulaşan Brezilya milli takımının başarısının ardından, futbolseverler için Brezilyalı futbol takımlarını izlemek büyük bir olay haline geldi.
Madureira’nın o dönemdeki başkanı Jose de Gama’nın aklına da takımını bir dünya turuna çıkarma fikri geldi.
Dünya turu, Brezilyalı büyük kulüpler için önemli bir gelir kapısıydı, özellikle de sponsorluk anlaşmaları ve televizyon gelirlerinin pek gündemde olmadığı bir dönemde.
Dolayısıyla, Jose de Gama için Kolombiya, Kosta Rica, El Salvador, Meksika ve Küba’yı da kapsayan bir tura çıkmanın iyi bir adım olarak görünüyordu. Brezilya’da yayımlanan Extra gazetesinin sorularını yanıtlayan tarihçi Ronaldo Luiz Martins, ”Girişimci bir ruha sahipti. Piyasaların yönelimini, başkalarından önce görüyordu” sözleriyle değerlendiriyor Gama’yı.

İkonik imge
Che’nin fotoğrafları her zaman futbol hayranları arasında popüler olmuştur, birçoğu tişört ve bayraklarının üzerinde ünlü liderin resmini taşır.Hatta Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona’nın sağ kolunda bir Che dövmesi var. Ama Barcelona Üniversitesi’nden Prof. Carles Vinas göre, bir profesyonel kulüp ilk kez resmi forması için Che’nin görüntüsünü seçmiş oldu.
Che de futbol oynadı
Aynı zamanda bir spor yazarı olan Vinas, Che Guevara‘nın futbol ile bağlarının çocukluk yıllarına kadar uzandığını söylüyor.İlk kez ülkesi Arjantin’de okulda futbol oynamaya başlayan Che Guavera, astım hastası olduğu için kullandığı solunum spreyini yakınında tutabileceği bir pozisyonu, kaleciliği seçmiş.
Ancak tarihçi Vinas, Che’nin asi karakterinin kendini ilk kez o sıralarda gösterdiğini söylüyor. Sağlığı için kötü olacağını düşünen ailesinin ısrarlarına rağmen futbol oynamaya devam etmiş Che. Motorsikletle Güney Amerika’da gerçekleştirdiği seyahat sırasında da bir kaç kez futbol oynamış. Maç yaptıkları kişiler arasında Peru’daki cüzzam hastaları da var. Daha sonra babasına yazdığı mektupta şöyle diyor gerilla lideri:
”Manasız bir gösteriş gibi görünebilir belki, ama genelde bir hayvan muamelesi görenler için kendilerine normal birer insan gibi davranılmasının psikolojik yararları paha biçilemez.” Madureira’nın yeni “devrimci” forması sayesinde, futbol ile Che’nin bağlantıları ölümünden 40 yıl sonra yeniden canlanmış oldu.