Home , Avrupa , Castor eylemi, 4 milletvekilinin dokunulmazlığına sebeb oldu

Castor eylemi, 4 milletvekilinin dokunulmazlığına sebeb oldu

BERLİN |  01 – 12 – 2012|  Alman Federal Parlamentosu, biri Türk asıllı dört Sol Parti milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırdı, bu milletvekilleri 2010 Castor nükleer atık nakliyatı sırasında yapılan gösterilerde demiryolu taşlarını uzaklaştırma eylemine katılmakla suçlanıyorlar.

 Almanya’da 2010 yılında yapılan nükleer atık nakliyatı sırasındaki gösterilerde ‚Schottern‘ adı verilen ve nükleer çöpleri taşıyan treni engellemek için yapılan demiryolundan taşların uzaklaştırılması eylemine katıldıkları gerekçesiyle 4 Federal Parlamento üyesinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.

 Aşağı Saksonya Eyaletinde yapılan eyleme katılan Sol Parti milletvekilleri Jan van Aken, Inge Höger, Diether Dehm ve Sevim Dağdelen hakkında Lüneburg Başsavcılığı tarafından ‚cezayı gerektiren bir eyleme açık teşvik‘ yaptıkları gerekçesiyle dava açılacak.

 Aynı şekilde eyleme katılan Sol Parti Fraksiyon Başkanı Sarah Wagenknecht, Nisan ayında 500 euro para cezasını ödemeyi kabul etti ve böylece hakkında dava açılmasından vazgeçildi.

Nükleer atık nakliyesini sabote etmek amacıyla eylem yapan bin 750 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı ve bunlardan birçoğu hakkında, yardım derneklerine bağış yapmaları karşılığında dava açılmasından vazgeçildi. Bu şekilde yardım kuruluşlarına bağış yapan 450 kişi hakkındaki inceleme durduruldu.

 Protestolara katılan yaklaşık 20 eyalet ve federal parlamento milletvekili hakkında soruşturma başlatılmıştı. Demir yolu taşlarının uzaklaştırılma eylemi nükleer karşıtları arasında da tartışmalı bir konu. Ancak ‚Schottern‘ adı verilen kampanyayı başlatanlar, nükleere karşı direniş için gerekli ve meşru bir eylem olarak görüyorlar.