Anasayfa , Avrupa , ‘’ Bugün ki süreç ancak direniş ile kırılır!’’

‘’ Bugün ki süreç ancak direniş ile kırılır!’’

LONDRA|05.02.2018|ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) tarafından örgütlenen İZ Belgesel Filmi, İngiltere’nin Londra şehirinde 04 Şubat 2018 tarihinde Tohum Kültür Merkezinde gösterime sunuldu.

İz Belgesel Filmi, Diyarbakır zindanlarında devrimci ve yurtseverlere yapılan insanlık dışı uygulamaları konu alıyor. Filmde, hapishanede gerçekleşen işkence ve cinayetler, bunları yaşayan ve tanıklık eden kişiler tarafından anlatılıyor.

Belgesel gösteriminin ardından, sohbet bölümü gerçekleşti. 12 Eylül 1980 askeri faşist cunta döneminde gözaltına alınan ve Diyarbakır zindanı sürecini yaşamış olan kişiler de gösterimde bulundu. Onlara ayrıyetten söz hakkı verildi ve bunlar söylendi:

“Söylenecek çok şey var, ama aynı zamanda söylenecek hiç bir şey yok. Belgeselde söylenen işkencelerin hepsi fazlasıyla yapıldı. Yalnız burada önemli olan orada verilmeye çalışılan korkuyu değil, direnişi yaşatmaktır.‘‘

‘‘Örnek alınacak kişilere değil, örkünecek olan kişilere dönüştürmeye çalıştılar bizi ki dışarıda olan insanlar korkup kendi kabuklarına çekilsinler. 12 Eylül’den çok kısa süre sonra sessizlik sağlandı Türkiye’de. Bugün açısından baktığımızda, Diyarbakır süreci çok daha kötü bir şekilde yaşanılıyor. Şu an yaşanan korkular o dönemin aynısıdır ve insanlar gittikçe daha da korkuyor. İnsanlar da o zamanlardan bugüne bir şey değişmedi ise, bugün den sonra değişmez düşüncesi var. Yalnız bizler gösterdiğimiz direnişleri ön plana koyarsak eğer, bu korkuları aşabiliriz. Elbette hepimizde derin izler bırakmışlardır, ama başaramadılar. Diyarbakır zindanı sürecinde, ölüm orucu ile birlikte o barikatlar yıkıldı ve aşıldı. O zaman o direniş gösterilmeseydi, bugün olduğumuzdan çok daha kötü bir durumda olurduk. Bugün açısından, çok daha vahşi şeyler oluyor. Kürdistan’da kadınların memeleri kesilip sokağa atılıyor. Diyarbakır‘da içerde yaşadıklarımız bugün dışarıda yaşanılıyor. Biz direniş ile kırdık bunları. Bugün de öyledir. Bugün ki süreç ancak direniş ile kırılır.‘‘