Anasayfa , Haberler , Binler yağmacılara karşı yürüdü

Binler yağmacılara karşı yürüdü

kentİSTANBUL | 22 – 12 – 2013 | Kent Hareketleri, Forumlar, Kuzey Ormanlara Savunması ve Dayanışma Koordinasyonlarının çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi “Artık Yeter” mitingi gerçekleştirdi. Miting’de arama noktasında polis Partizan kortejine saldırdı.

Söğütlüçeşme ve Numune Hastahenesi kollarından Kadıköy İskeleye gerçekleşen yürüyüşe Mahalle Forumları da kitlesel şekilde katıldılar. Numune Hastanesi önünde oluşturulan kortejlerin en önünde Kent Hareketleri’nin “Evime, mahalleme, ormanıma, parkıma dokunma” pankartı taşındı. Ardından en kitlesel kortejiyle Abbasağa Formu, Kocamustafapaşa Dayanışması, 2B Hak Sahipleri Forumu, İstanbul Hepimizin, Gaziosmanpaşa, Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi, Esenler Mahallesi, Tozkoparan, İğne Ada Doğa Elçileri, Şişli forumları, Tatavla Dayanışması, Haydarpaşa Dayanışması’nın yanı sıra LGBTİ örgütleri, feministler ve İstanbul Tabip Odası da pankartlarıyla yürüyüşteki yerlerini aldılar.

Söğütlüçeşme kolunda ise Kuzey Ormanları Savunması, HDK, Partizan, TKP, Halkevleri, Kaldıraç, Kardeniz İsyandadır Platformu, Anarşistlerin yanı sıra HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ve milletvekili Levent Tüzel, Taksim Dayanışması Yürütmesi’den Mücella Yapıcı, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, HDK Yürütme Kurulu üyesi Gencay Gürsoy ve sanatçı Ferhat Tunç, şair Ataol Behramoğlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda tanınmış isim katıldı.

Miting boyunca birçok kurum Halk Bank önünden geçerken, son dönemki yaşanan ve Halk Bank’ın da isminin karıştığı operasyonlarla birlikte açığa çıkan devletin rüşvet ağını protesto etti. Birçok yazılamanın yapıldığı HalkBank’a yumurtalar da atıldı. Kurumların coşkulu sloganlar ile alana girişleri sürerken, Polis arama noktasında Partizan kortejine saldırdı. Arama noktasında önce sözlü tacizlerde bulunan polisin tavrına tepki gösteren Partizanlar polise tepki gösterdiler. Buradan başlayan çatışmaya diğer devrimci kurumlar da müdahil oldular. Polisin yoğun gaz kullandığı çatışmalarda kitlenin kararlı tavrı polisi geriletti. Polisin plastik mermi ve yoğun gaz kullanımı sonucu bir çok kişi ise yaralandı. 64 yaşındaki Elif Çarmık’ın kalp krizi geçirdiği çatışmada Gülsuyu’nda çetelerce katledilen Hasan Ferit Gedik’in de dedesi gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Ayrıca saldırılarda gazetemiz Özgür Gelecek’in muhabirlerinden Songül Araç da çekim yaptığı sırada yüzüne gelen plastik mermi sonucu yaralandı. Kitlenin kararlı tavrı sonucu polisin geri çekilmesinin ardından ise mitinge devam edildi. Mitingde Gezi aileleri ve Forumlardan temsilcilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda konuşmacı konuşurken, Tahribat-ı İsyan, Yolda, Meluses ve Hüsnü Arkan da şarkılarıyla destek verdiler. Miting ana konuşmasında ise AKP’nin yağma talan stratejisi ile kentlerimizi patronlara peşkeş çekiyor olmasına değinildi.

kent