Home , Haberler , Bedrettin Akdeniz ölümsüzdür!

Bedrettin Akdeniz ölümsüzdür!

11011719_1402501536743607_4427633661822365654_nDün sabah Serekaniye’de Xil Henzir hamlesi sırasında IŞİD çetelerinin mayınlarını temizlerken meydana gelen patlama sonucu yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri Komutanı Bedrettin Akdeni` i anmak için devrimci örgütler, Ankara ve İzmir de  anmalar gerçekleştirdiler.

SDP yayınladığı açıklamada Akdeniz’in bir dönem SDP Mersin İl Örgütü’nde yöneticilik yaptığı belirtilerek, “Bedrettin inşaat işçisiydi ve bir neferi olduğu işçi sınıfının kurtuluş mücadelesini Kobane’de yükselen insanlık savaşı ile birleştirmeyi görev bildi” denildi.

SDP’nin açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiyeli devrimcilerin, tecavüzcü, katliamcı, barbar IŞİD (DAİŞ) çetelerine karşı Kürt halkı ile omuz omuza savaşı sırasında Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Bedrettin Akdeniz, enternasyonalizm bayrağı ile ölümsüzleşti.

Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) komutanlarından Bedrettin Akdeniz, dün ( 25 Mayıs 2015) sabah saat 09.00’da, Cizire Kantonu’nun Serekaniye cephesinde Til Xenzir hamlesi sırasında Mebruka bölgesinde IŞİD (DAİŞ) çetelerinin döşediği mayınları temizlerken gerçekleşen patlama sonucu ölümsüzleşti.

Bedrettin Akdeniz savaşın en yoğun yaşandığı, Türkiye’de siyasi iktidarın temsilcilerinin “Kobane düştü, düşecek” diyerek IŞİD adına zafer ilan ettiği dönemde Kobane’de, barbarlığın, katliam çetesinin karşısında, bir Türkiyeli devrimci olarak savaşın en ön cephelerinde yer aldı.

Bir dönem partimiz Mersin İl Örgütü’nde yöneticilik de yapmış olan Bedrettin Akdeniz 2012’de Mersin Newroz’una katıldığı için tutuklandı, 2,5 yıl boyunca hukuksuzca cezaevinde tutsak edildi. Bedrettin inşaat işçisiydi ve bir neferi olduğu işçi sınıfının kurtuluş mücadelesini Kobane’de yükselen insanlık savaşı ile birleştirmeyi görev bildi.

Bedrettin Kobane’de; doğduğu topraklar adına, Çukurova adına, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde enternasyonalizm bayrağını, en çetin, en zorlu görevlerin içerisinde dalgalandırdı ve adı Ekin İnce Memed oldu.

Kobane’de YPG/YPJ güçleri ile omuz omuza çarpışan enternasyonalist devrimci, BÖG Komutanı Bedrettin Akdeniz, Kobane’nin IŞİD (DAİŞ) çetelerinde temizlenmesinin ardından BÖG’ün Cizire hamlesi içerisinde yer aldı. BÖG Spartaküs Timi Komutanı olduğu açıklanan Bedrettin Akdeniz’in adı, burada Suphi Şoreş oldu.

İnsanlığın onur savaşında en ön saflarda yer alan Bedrettin’in adı şimdi “onur” oldu. Çünkü Bedrettin, Ortadoğu’da beslenen katliamcı çetelerin karşısına ve TIR’larla onlara silah taşıyan onursuz siyasi iktidarların karşısına yüreğini koydu ve cephede kahramanca ölümsüzleşti.

Bedrettin Akdeniz adını aldığı Şeyh Bedrettin’lerin mirasını Kobane’de ölümsüzleştirerek ortaya koydu. Çukurova topraklarının İnce Memed’i Rojava Devrimi’nin özgürlük savaşında simgeleşti. Bedrettin yoldaş, Ekin İnce Memed Türkiye işçi sınıfının ve ezilen halkların mücadelesinde yaşayacaktır. Anısı, devrim ve sosyalizm mücadelemize ışık tutacaktır.

scroll to top