Home , Haberler , Baskıya saldırıya rağmen, ülke çapında Eğitim Boykotu !

Baskıya saldırıya rağmen, ülke çapında Eğitim Boykotu !

Ohne Titel 6İstanbul: Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla bugün ülke çapında eğitim boykotu var. Okul öncesinden üniversitelere kadar eğitim sisteminin dini kural ve referanslara göre biçimlendirilmesi, 4+4+4 eğitim sistemi, zorunlu din derslerinin yanında adeta zorunlu seçmeli olarak uygulanan seçmeli din dersleri, din dersi sorularının ortaokullardan liselere, liselerden de üniversiteye geçiş sınavlarında sorulması, öğrencilerin imam hatip ortaokullarına ve liselerine yönlendirilmesi, okullarda mescitlerin açılması, Milli Eğitim Şûrası ile karma eğitim zorunluluğunu kaldırma girişimleri karşısında Türkiye çapında bugün okullarda dersler boykot ediliyor.

YÖK’ün kuruluşuyla birlikte iyiden iyiye kuşa çevrilen eğitim sisteminin, özellikle AKP’nin hükümet olduğu dönemde din ekseni çerçevesinde şekillendirilmeye çalışılması, başta Aleviler olmak üzere birçok kesimin protestosu ile karşılanıyor. Son yıllarda Alevilerin de daha örgütlü hareket etmesiyle birlikte, AKP’nin saldırgan politikalarına karşı örülen toplum muhalefetinin bir ayağı olarak örgütlenen boykota KESK de bir günlük grev yaparak güç verdi.

Okul boykotunun uzun süredir devam eden çalışmaları bazı illerde engellenmeye çalışıldı. İzmir Valiliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, boykota katılacak milli eğitim personeli ve öğrenciler için disiplin işlemi yapılması talimatını verdi. Valilik talimatında, boykotun “Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AKP politikalarına karşı” olduğu, “Gezi Parkı eylemlerini yeniden canlandırmayı ve genel seçimler öncesi karmaşa yaşanmasına neden olmayı” amaçladığı değerlendirmesine yer verildi.

Boykot, gözaltılar ve saldırılarla başladı

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla “Laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam” talebiyle yapılan okul boykotu öncesi BHH faaliyetçileri polis tarafından gözaltına alındı. Artvin’de gözaltında olan 8 kişi tutuklama talebi ile savcılığa sevk edildi. Edirne’de gözaltına alınan 10 kişiden 5’i serbest bırakılırken 5 kişinin de ifadeleri alınmaya devam ediliyor. Antalya’da gözaltına alınan 10 kişiden biri serbest bırakıldı 9 kişinin ifadeleri alınmaya devam ediliyor.

İstanbul

Kadıköy’de halkın yoğun katılımıyla öğretmenler, öğrenciler, veliler ve kitle örgütleri Kadıköy İlçe Eğitim Müdürlüğüne ulaştı çevre evlerden eylemdekilere destek veriliyor basın açıklamasına çağırıyor.

Sarıyer halkı da AKP’nin eğitimdeki gerici politikalarına karşı eylemde…

Kâğıthane’de veliler, öğrenciler, öğretmenler İlçe Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Gazi Mahallesi Şair Abay Konanbay Lisesi LÖB ve Yurtsever öğrenciler okul bahçesinde boykot halayı çekti.

10151846 983794941648254 5800153468447649267 nGülsuyu’nda polis saldırısı

AKP hükümetinin eğitim politikalarına ve zorunlu din dersine karşı bugün başlatılan eğitim boykotu kapsamında sabah erken saatlerdePartizan, Gülsuyu Mahallesi Ümit Kaptancıoğlu Caddesi üzerinde bulunan belediye dükkânlarına „Zorunlu din dersi kaldırılsın“ pankartı astı.

Kaşgarlı Mahmut Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen  ve Partizan’ın da içerisinde olduğu kitleye polis saldırısı gerçekleşti. Gerçekleşen saldırıda1 ESP‘li, 1 EMEP’li, 5 Partizan okuru olmak üzere 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle; Gülensu Gülsuyu Güzelleştirme derneği başkanı Ali Şengül, Emre Ziya Bayer, Fahri Şenol, Volkan Uyar, İsmail Şahin, Enver Delibaş ve Abidin Sarı darp edilerek gözaltına alındı.

Saldırının ardından Partizan kitlesi barikat kurdu. Partizanlar barikat başında “Katil polis Gülsuyu’ndan defol” sloganlarını attı. Barikata polis saldırısı devam etti.

Ankara, İstanbul, İzmir ve birçok ilde boykota yüksek katılım

 

10153922 1100659786626957 1863255328618169676 n

Ankara

İlker Turan Fevzioğlu İlköğretim Okulunun önünde Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri gözaltına alındı.

Batıkent Lisesi’ne LÖB imzalı “Zorunlu din dersi kaldırılsın. Boykot var” yazılı pankart asıldı. Okul yönetimi, polis çağırdı.

Batıkent Kardelen İlköğretim Okulu’nun önünde veliler, öğrenciler ve öğretmenler toplandı. Çankaya Çiğdem Mahallesi’nde Ahmet Barındırır Ortaokulu’nda sabah okula giden olmadı. Eryaman Lisesi’nde polis sabahın erken saatlerinden itibaren beklemeye başladı. Mamak’ta Süleyman Nazif İlkokulu, Tuzluçayır Anadolu Lisesi, Sibel İsmet Çatık ve Tuzluçayır İlkokulu’nda boykota katılım yüzde 100’e yaklaştı. Batıkent Kayabeyazıtoğlu Lisesi’nin öğretmen, öğrenci ve velileri, okul önünde toplandı. Tuzluçayır’da öğrencilerin okulu boşaltmasını engellemek için okulun dış kapısı zincirlendi. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG)’nin de bulunduğu örgüt ve kurumlar zorunlu din derslerine karşı boykata destek vermek için Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyor.

Eskişehir

Eskişehir halkı, Hamamyolu’ndaki Saat Kulesi’nin önünde bir araya geldi. Kurulan kürsüde konuşmalar yaparak, taleplerini AKP’ye iletti.

Antalya

Antalya’da okulları boykot eden öğrenciler, iş bırakan öğretmenler ve veliler yürüyüşe başladı.

Akdeniz Üniversitesi’nde bir öğrenci sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından boykot nedeniyle gözaltına alındı.

Çanakkale

Çanakkale’de boykota katılanlar eski Salı Pazarı’nda bir araya geldi.

10922664 204374349733340 5038020345767710507 n

İzmir’de polis saldırısı!

İzmir’de valiliğin yasak ve tehditlerine rağmen halk, boykot ve iş bırakma çağrısına uyarak Basmane Meydanı’nda toplandı. Buradan Konak Meydanı’na yürümek isteyen halkın önü, TOMA ve çevik kuvvet polisleri barikat kurdu. Halk, polisin barikatını sloganlarla protesto etti. Eğitim-Sen yöneticileri ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmeden sonuç çıkmadı. Ardından polis, kitleye gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Polis, kitleyi fuar alanına soktu, saldırıya devam etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP İzmir İl Yöneticisi Süleyman Köksal Yerdut da bulunuyor.

Valinin bir kararla yasakladığı ve boykot çağrısını yapanlara yönelik gözaltı baskılarının yaşandığı İzmir’de boykota katılım çok yüksek. Çiğli’nin Güzeltepe semtinden tüm okullarda boykota katılım yüzde 90. Narlıdere’de tüm okullarda boykot başladı.

Buca’da boykota ve iş bırakma eylemine katılan öğrenci, öğretmen ve veliler, Buca Belediyesi’nin önünde davul-zurna eşliğinde halay çekti.

Antakya da 13 Şubat!

Alevi derneklerinin ve Eğitimsen’in almış olduğu karar gereği bugün sokaktaydı. Eğitimsen önünde toplanan emekçi ve öğrenciler “Laik, bilimsel, anadilde eğitim” pankartının arkasında yürüdü.

Alevi dernekleri ise eyleme “Eğitimde hak ihlallerine karşı yürüyoruz” pankartı ile alanda yerini aldı. Eylemde sık sık “zorunlu din dersi istemiyoruz” , “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim” sloganları atıldı. Davul zurnalarla halay çeken kitle basın açıklaması ve yapılan konuşmaların ardından eylemi sonlandırdı.

Bursa

Polis, Heykel’de yapılmak istenen yürüyüşe izin vermeyeceğini açıkladı. Heykel’e doğru yürüyüşe başlayan kitleye, „Yürümeyin, müdahale edeceğiz“ dedi.

Mersin

Mersin’de boykot ve grev çağrısına yanıt veren halk, Cemevi’nin önünde toplandı, AKP’yi dinci gerici dayatmalardan vazgeçmeye çağırdı.

Adana

Adana Emek ve Demokrasi Platformu, Eğitim-Sen binasının önünden İnönü Parkı’na yürüdü.

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz yaptığı açıklamada, „Laik, bilimsel, anadilde eğitim ve demokratik yaşam mücadelemizi sonuç alıncaya kadar kesintisiz sürdüreceğiz“ dedi.

Dersim

Dersim halkı, boykot ve iş bırakma çağrısına kitlesel olarak yanıt verdi. Kentte binlerce kişi sokağa çıktı.

Samsun

Samsun’da emek ve demokrasi güçleri, Eğitim-Sen’in önünde bir araya geldi, Bulvar AVM’ye yürüdü.

Emekçiler sık sık, “Eşit parasız bilimsel anadilde eğitim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Anadil haktır engellenemez”, “Gün gelecek devran dönecek, sarayında ampuller tek tek sönecek” sloganları atıldı.

Burada açıklama yapan Şube Başkanı İsmail Yavuz, “Bugün burada eğitimciler, öğrenciler, aileler ve gerici eğitim sistemine ‚Hayır‘ diyen Samsun halkı olarak, hep birlikte geleceğimizin karartılmasına ‚hayır‘ demek için toplanmış bulunuyoruz. Okullarımızı, iş yerlerimizi boykot ederek buradan hükümete sesleniyoruz, eğitim sistemi sizin arka bahçeniz değildir, bize rağmen her istediğinizi yapamazsınız” dedi.

Eyleme, Artnin’den yürüyüşe başlayan TMMOB üyeleri de katıldı.

Ordu

Ordu halkı da boykot çağrısına yanıt verdi. Birçok okulda eğitim yapılamadı.

Maraş

Elbistan’da Eğitim-Sen ve Alevi örgütlerin çağrısıyla halk, Ahmet Karabey Caddesi’nde bir araya geldi. Eyleme Eğitim-Sen, Demircilik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, HDP Elbistan İlçe Örgütü yöneticileri katıldı. Eğitim-Sen Elbistan Temsilcisi Doğan Öztürk, AKP’nin dayatmalarına teslim olmayacaklarını belirtti.

Diyarbakır

Diyarbakır halkı, boykot ve iş bırakma çağrısına uydu, okulları boşaltıp sokaklara çıktı.

Koşuyolu Ortaokulu ve Ziya Gökalp Lisesi’nin önünde toplanan emekçiler, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi, ardından Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüne yürüdü. Yürüyüşte “Be ziman jiyan na be”, “Biji Berxwadene Kobane”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”sloganları da atıldı.

Yürüyüş esnasında halk pencere, balkon ve arabalarından zafer işaretleri, zılgıtlarıyla destek verdi.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Cafer Koluman, AKP’nin dinci, gerici ve tekçi eğitim anlayışının 19. Milli Eğitim Şurası ile şekillendirilmeye çalışıldığını, Alevilerin taleplerinin görmezden gelindiğini belirtti.

Koluman, “4+4+4 ile başlayan süreçte eğitimin yeni Osmanlı Türk-Sünni Hanefi karaktere büründürerek yine dayatmacı anlayışını hayata geçirmiştir. Bu dayatmaları kabul etmiyoruz” dedi.

Eğitim-Sen Şube Eş Başkanı Yıldırım Arslan da yıllardır anadilde eğitim için mücadele ettiklerini belirtti, “Bu mücadele için onlarca arkadaşımız tutuklandı” dedi. Arslan, velileri, boykotu sahiplenmeye çağırdı.

fft81_mf3481185-1

scroll to top