Home , Avrupa , Basel`de Türkiye Hapishaneleri İle Dayanışma Etkinliğinden

Basel`de Türkiye Hapishaneleri İle Dayanışma Etkinliğinden

İSVİÇRE|19.12.2017|Devrimci mücadeleyle 1970’li yılların ortasında tanışan toplumsal duyarlılığın bedeli olarak 28 yıl Türkiye hapishanelerinde yaşayan Muzaffer Öztürk’ün de katılım sağladığı söyleşi etkinliği İsviçre`nin Basel şehrinde 17 Aralık Pazar günü gerçekleşti.

Kollektif emekle ATİK aktivistlerinin hazırladığı kahvaltının ardından Türkiye Hapishaneleri direnişlerinde Amed, Metris, 19 Aralık gibi baskıların yoğun yaşandığı belirli dönemlerinde tutsaklık yaşayan tanıkların kısa konuşmalar yaptığı söyleşi etkinliğine geçildi.

Hazırlanan kısa açılış konuşmasının ardından söz ATİK konsey temsilcisine verildi.

ATİK temsilcisi konsey adına katılımcıları selamlayarak ATİK`in Tek Tip Elbise için Avrupa`da örgütlediği kampanyasını anlatan bir sunum yaptı. Ardından Türkiye Hapishanelerinde katledilen özelde 19 Aralık Katliamı’nda yitirilen devrimci tutsaklar için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. ATİK temsilcisi ilk olarak Metris hapishanesinde Tek Tip Elbise dayatmasına karşı Metris zindanlarında direnen Kazım Öztürk’ü yaşadığı deneyimlerini anlatması için çağırdı.

Ardından sözü kısa bir süre de olsa Tek Tip Elbise saldırısına maruz kalan ancak Türkiye Hapishanelerinde direnişi ve varlığı ile saygın kişiliği olan Ziya Ulusoy’a söz verildi. Ziya Ulusoy konuşmasında şuan Münih hapishanelerinde olan Müslüm Elma ile olan bir anısını anlatarak hapishanelerle dayanışmanın önemi üzerine vurgulu bir konuşma yaptı.

Son olarak yaşamının çok büyük bir bölümünü Türkiye Hapishanelerinde geçiren Muzaffer Öztürk’ün konuşması ve güzel ezgileri ile etkinlik sonlandırıldı.

Etkinlikte yıllar sonra tekrar karşılaşan Türkiye hapishanelerinde Amed, Metris direnişlerini yaşayan eski tutsakların buluşması ile duygu dolu anlar yaşandı.

Etkinliğin bitiminde ATİK`in Avrupada bir çok şehirde gösterimlerini yaptığı Amed zindan direnişlerini tanıklarının dili ile hazırlanan İZ belgesel filminin olduğu sinema salonuna gidildi.