Home , Avrupa , Basel’de Kültür Sanat Şehitleri Anıldı!..

Basel’de Kültür Sanat Şehitleri Anıldı!..

Sanatcilar ölümsüzdürİSVİÇRE|23-10-2013|“Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun”    Taksim direniş ruhuyla devrimci sanatçılarımızı anıyoruz. Şiarıyla İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) ve Demokrat Sanatcılar Birliği (DSB) nin ortak organize ettiği etkinlik, 20 Ekim 2013 tarihinde İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleştirildi.

Anma gecesine açılış ve saygı duruşuyla başlanıldı.

Geldiğimiz toprakların köklerinden akan, kültürel değerlerine sahip çıkanlar hoş geldiniz.

Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği için hep birlikte ele ele verelim diyenler hoş geldiniz.

Kendi sorunları etrafında örgütlenen, sisteme karşı baş kaldıran kadın ve erkek arkadaşlar hoş geldiniz.

Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun diyor hepinizi taksim direnişi ruhuyla selamlıyoruz.

Geçmişten geleceğe kurulan, güne ışık, geleceğe umut taşıyan, ,İsviçre Türkiyeli İsçiler Federasyonu olarak düzenlemiş olduğumuz, devrimci sanatçıları ve gezi şehitlerini anma etkinliğine hoş geldiniz. Denilmesiyle “Her yer Taksim Her yer direniş!” sloganlarıyla karşılık verildi.

Ardından tüm yitirdiklerimiz için yapılan saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşu esnasında YDG’li gençler sahneye Taksim-Gezi sürecinde şehit düşenlerin resimlerinin yer aldığı YDG imzalı “ Elbet bir bildiği var bu çocukların kolay değil öyle genç ölmek!”  sloganlı pankartı açarak, devrim şehitleri ölümsüzdür sloganıyla şehitleri andı.

Saygı duruşu akbilinde Federasyon temsilcisi gece açılış konuşmasını yaptı.

Temsilci Ufkumuzda dünya dolaşırken, kalbimiz ülkemizde çarpmaya devam ediyor. Dünyanın bircok yerinde bu tarihi olaylar yaşanırken, ülkemizde de, on yıllardır faşizm tarafından her düzlemde baskılanan, katledilen, ezilen emekçi sınıfların görkemli direnişine şahit olduk. Taksim gezi parkıyla başlayan ve kısa sürede tüm ülkeye yayılan direniş, bir kez daha umudumuzu tazelerken, faşist sistemin de korkulu rüyası olmuştur. Kan ve can pahasına büyütülen bu direnişte, faşizmin saldırıları sonucu yüzlerce kişi yaralanmış, onlarca kişi sakat kalmış ve 6 kişi de yaşamını yitirmiştir. Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz!“

Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Viktor Jara; Bertolt Brecht gibi halkın sanatcıları inancları ugruna nice bedeller vererek faşizme teslim olmamışlardır. Bizim yolumuzda bunlar ve burada adını sayamadıgımız halkın sanatcılarının yoludur. Buradan bir kez daha tüm devrimci sanatcıları anıyor mücadelelerinin önünde saygıyla egiliyoruz.“ „Washingtondan, Atinaya, Kahireden, Rojavaya, Taksimden Tuzlucayıra dünyanın dörtbir yanında direnen işçi ve emekçilerin kararlılıgından, cesaretinden aldıgımız güç ve ilhamla sizleri bir kez daha selamlıyor, tekrar hoşgeldiniz diyoruz.“ Denilerek konuşmasını bitirdi.

Ardından, Şair Hıdır Çayan, Çağlar Eroglu ve Grup Eylül, Yeni Kadın Müzik Topluluğu’nun güzel ezgileri yanısıra içinde İTİF’inde yer aldığı İsviçre Demokratik Güç Birliği adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşma sonrasında ara verildi.

Aranın ardında Sinevizyon gösteriminden sonra Grup Haykırış salonu adeta çoşturdu. YDG’li lerin sloganları eşliğinde Haykırış beğeni ile dinlendi. Sahneye son olarak çıkan Ahmet Aslan ezgileriyle bitirildi.

Geceye, İsviçre BİR-KAR çalışanları ve İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu’da göndermiş olduğu mesajlar okundu.

gece resim 1gece resim 3gece resim 2gece resim 4gece resim 5pankart