Home , Avrupa , Basel`de Ekim Devrimi Paneli Gerçekleşti

Basel`de Ekim Devrimi Paneli Gerçekleşti

İSVİÇRE|06.11.2017|Avrupa’da merkezi olarak Ekim Devriminin 100. yılı sebebiyle örgütlenen panel ve etkinliklerin ikincisi İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleştirildi.

”100. Yılında Ekim Devrimi Ve Kadınların Kurtuluşu” şiarıyla organize edilen panel 5 Kasım 2017 tarihinde verimli tartışmalarla sona erdi.

Cinsel, sınıfsal ve ulusal baskıların ortadan kaldırılmasının toplumsal bir devrim sorunu olduğunu kavrayan Ekim devrimindeki kadınlar, devrimin özneleri olarak savaşmışlardır.

Eşitliği ve özgürlüğü kazanma cüretini kuşanmış ve tarihsel momentin parçası haline gelmiş kadınlardan aldığı cüreti sahiplenmek, 100 yıl geçse de Ekim devriminin gerçekliğini koruduğu bilinci ile hareket eden Atılım, Sınıf Teorisi ve Partizan tarafından örgütlenen panel 13.30’da açılış konuşması ile başladı. Devrim ve demokrasi mücadelesinde tüm yitirdiklerimiz şahsında yapılan saygı duruşunun ardından panel Atılım temsilcisinin konuşması ile devam etti.

Atılım temsilcisi konuşmasında özel olarak geçmişten günümüze Ekim Devriminde kadın mücadelesi ve Rojava’da gerçekleşen kadın devrimi ekseninde sunumunu gerçekleştirdi. Ekim Devrimiyle birlikte boşanma hakkı, kürtaj hakkı vb kadınlara sağlanan haklara değinerek bugün Ekim Devriminin Rojava’da sürdüğünü söyledi.

Partizan temsilcisi ise kadının kurtuluşu için kadının üretime katılması, medeni haklarının yasal güvenceye alınması, politik yaşama katılması ve yeniden üretimin toplumsallaştırılması yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Kadın sorununun devrimin temel sorunlarından biri olduğunu Sovyetlerin ilk dönemlerinde de konunun bu şekilde ele alındığını söyleyen Partizan temsilcisi, 1930’larla birlikte bu kazanımların geri alınmaya başlandığını ve Sovyetlerde geri dönüşün önce kadınlar cephesinde yaşandığını ifade etti.

Sunumların ardından, ailenin ortadan kaldırılması, kadınların devrim için maddi bir güç haline gelebilmesi gerektiği, eşcinsellik ve devrimci yaklaşım, kürtaj ve kadının kendi bedeni üzerindeki hakkı, geri dönüşün nedenleri vb konularda soru ve katılımcıların düşüncelerini ifade etmesiyle canlı bir şekilde panel etkinliği sona erdi.