Anasayfa , Avrupa , Avrupa Parlamentosu (AP) önünde Taksim ile dayanışma eylemi

Avrupa Parlamentosu (AP) önünde Taksim ile dayanışma eylemi

strasbSTRASBOURG |12-06-2013 | “Taksim ile dayanışma-kollektifi” Avrupa Parlamentosu (AP) önünde dayanışma ve duyarlılık eylemi gerçekleştirdi. Eylemde, AP’nin AKP hükümetine karşı daha net bir tavır takınması istendi.

AKP iktidarının başta İstanbul-Taksim ve Ankara’daki hükümeti protesto eylemcilerine karşı uyuguladığı zor ve şideti kınamak için Türkiyeli, Kürdistanlı ve Fransız kurum ve kuruluş temsilcileri ile  250 kadar eylemci bir araya geldi. “Heryer Taksim, yer yer direniş!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber”, “Her yerde taksim ya hiç birimiz!”, “Erdoğan istifa!”, “Yaşasın halklar arası dayanışma!” gibi pek çok sloganın atıldığı, “baskı ve şidet ile ezenlere Strasbourg: Direniş diyor!” gibi parktların taşındığı eyleme AP’içinden de destek geldi.

AP HAREKETE GEÇMELİ

Aralarında Mezopotamya Kültür Derneği, Alevi dernekleri, DİDF, ATİK, ADHK, REDD, ASTU, Strasbourg Demokratik Kadın Platformu ile Alevi derneklerinin de yer aldığı kollektif adına yapılan konuşmalarda, AB ve AP yetkililerini Türkiye’deki rejimin sivil protestoculara karşı uyguladığı baskı ve şiddet uygulamalarını sadece kınamakla kalmaması gerektigini ve özgürlük karşıtı uygulamalara karşı daha aktif harekete geçmeleri çağrısı yapıldı.

Türkiye’de direniş eylemleri ve baskılar devam ettikçe buradaki eylemlerine devam deceklerini açıklayan Strasbourg-Kolektif temsilcileri, direniş eylemlerinin Kürt, Türk, Çerkez, Alevi vb. gibi halkları ve inanç gruplarını biraraya getirdiğine vurgu yaptı.

BDP TEMSİLCİSİ: FAŞİST ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

Eylemdeki kitleye hitaben BDP Avrupa Konseyi temsilcisi Faik Yağızay “BDP olarak bu haklı ve meşru eylemin ilk gününden beri yanındaydık ve yanında olmaya devam edeceğiz. Zira baskı ve şiddeti bir politika haline getiren zihniyet faşisttir ve bu mantık demokratikleşinceye kadar buna karşı mücadele edeceğiz” şeklinde büyük ilgi gören bir konuşma yaptı.

Eylemciler arasında pek çok Fransız kurum temsilcisinin yanı sıra Avrupa’da tanınmış Alevi simalardan olan Turgut Öker de hazır bulundu. AP önünde aynı anda eylem halinde olan Fransız CGT sendikası temsilcisi de bir konuşma yaparak, direnişi selamladıklarını söyledi. CGT temsilcisi AP’nin AKP hükümetinin politikalarına karşı daha net tutum takınmasını da istedi.

Saat 13:00’da eylemlerine son veren kitleyi temsilen geniş bir heyet  AP’ye girdi. 1 Haziran’dan bu yana 7 ortaklaşa eylem gerçekleştiren Strasbourg Taksim Dayanışma Kollektifi, yarın akşam saat 19:00’da da şehir merkezindeki Kleber meydanında olacaklarını ve Kürt, Türk, Alevi-Sünni demeden herkesin eyleme destek vermesini istedi.

AP’DEN KARAR TASARISI

Türkiye’deki durumu acil gündem tartışmaları kapsamında AP Genel Kurulu’nda saat 15:00’dan sonra tartışacak olan yazılı bir karar tasarısı da hazırlandı. AB Dışilişkiler ve Güvenlikten Sorumlu Yüksek Temsilcisi Cahterine Ashton ile AB Dönem Başkanlığı temsilcisinin hazır olacağı genel kurul tartışmasında iki haftadır Türkiyenin pek çok ilinde aralıksız süren direnişler ve direnişe karşı hükümet ile güvenlık güçlerinin tavrının masaya yatırılması bekleniyor. Söz konusu kararın genel kuruldaki tartışmalardan sonra son şeklini alarak yarın öğle sularında onanması bekleniyor.(HÜSEYİN ELMALI-ANF)