Home , Avrupa , Avrupa Kadın Dayanışmasından Çarşamba eylemleri:“Gülistan Doku 130 Gündür Kayıp! Gülistan Doku Nerede?” çağrısıyla gerçekleştirdi

Avrupa Kadın Dayanışmasından Çarşamba eylemleri:“Gülistan Doku 130 Gündür Kayıp! Gülistan Doku Nerede?” çağrısıyla gerçekleştirdi

Haber Merkezi |14.05.2020| Avrupa’da pandemiye dair uygulamaların ikinci aşamaya girdiği, üretimin, okulların bazı bölümlerinin açıldığı, sokak yasaklarının kademeli olarak kaldırılmaya başlandığı, kapalı mekanda maske zorunluluğunun uygulandığı, toplumun, kadınların sağlık, yaşam kaygılarının hala öne çıktığı bir süreçte, az sayıda kadınla da olsa, Avrupa Kadın Dayanışması olarak “130 Gündür Kayıp, Gülistan Doku Nerede?” sorusuyla hem erkek egemen kapitalist düzenden, hem de erkeğin şiddetinden hesap soran eylemler gerçekleştirdik. Fransa’nın Paris, Creil, Almanya’nın Köln, Mannheim, Kiel, Avusturya’nın Viyana, Belçika Anvers’te sokak eylemleri gerçekleştirildi. Almanya Frankfurt, Hollanda Amsterdam, İsviçre Cenevre, Belçika Brüksel’de, ise yapılan sokak afişlemeleri ile, “130 günüdür kayıp Gülistan Doku nerede?”, “Kadın cinayetleri politiktir!” gibi şiarlarla gerçekleştirildi.

Sosyal medya üzerinden Türkçe, Almanca, Kürtçe, Fransızca afişler ile “Gülistan Doku Bulunsun!” çağrısı yapıldı. Barajın boşaltılması, devletin derhal harekete geçmesi için kadınları, Gülistan Dokuya sahip çıkmaya çağırdık. AKD olarak yayınladığımız bildiride kadına yönelik şiddetin iki konusunu gündem yaptık.

Birincisi Gülistan Doku Türkiye ve Kürdistan’da kaybedildi ve devletin katilleri koruduğu ikincisi ise Şadia Ahmed Almanya Kassel’de eski eşi tarafından korkunç şekilde katledildi. Erkeğin kadına yönelik şiddeti sonrasında kaybedilen, katledilen kadınların yaşadıklarına karşı hemen bütün coğrafyaların hükümetleri aynı duyarsızlıkla hareket ederken, Alman devleti ve faşist AKP-MHP Hükümeti de; doğaları gereği aynı kulvarda hareket edip, patrarkal sistemin gereklerine ters düşmeksizin, erkeği koruyan pratikler içinde hareket etmektedirler.
Bildirilerimiz Türkçe, İngilizce, Almanca hazırlanarak Avrupa’da ki kadın örgütleri ile paylaşıldı.

scroll to top