Home , Haberler , ATiK Yunanistan Operasyonunda Bir Kişi Serbest Bırakıldı!

ATiK Yunanistan Operasyonunda Bir Kişi Serbest Bırakıldı!

images24 Nisan’da ATİK’e yönelik operasyon hakkında bilgilendirme amaçlı Yunanistan’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Avukatların ve Yunanistanlı komünistlerin gerçekleştirdiği toplantı öncelikle operasyonun kınanmasıyla başladı. Operasyonun amacı, hedefi, siyasi niteliği üzerine genel bir bilgilendirme yapıldı. Türkiyeli devrimcilere ve demokratik çalışmalarına yönelik kapsamlı bir saldırı olduğu, operasyonun siyasi niteliğinin esas olduğu ifade edildi. Alman devletinin bu politik saldırısına karşı politik bir mücadele yürütülmesinin öneminin altı çizildi. Zira operasyonun demokratik hak ve özgürlüklere yönelik bir saldırı olduğu, bunun sınırlı bir kesime yönelik olmadığı belirtildi. Bu bağlamda siyasi bir yönelim ve mücadele hattı örgütleneceği, bu eksende tüm duyarlı kesimlerin harekete geçirilmeye çalışılacağı anlatıldı.

Bu genel bilgilendirmeden sonra meselenin hukuki boyutu davayı üstlenen avukatlar tarafından etraflıca anlatıldı. Yasalarca sınırlanmamış bir faaliyetin “terörize edildiği” bu eksende “terör umacası” yaratılarak operasyona meşruiyet kazandırılmaya çalışıldığı belirtildi. İddiaların altının boş olduğu, hukuki olmaktan çok politik olduğu ifade edildi. Bunun yanında Yunanistan’da operasyon dışı tutuklanan iki kişinin mülteci hak ve özgürlüklerinin de gasp edildiği anlatıldı. Bu uzun sunumdan sonra basının sorularına yanıt verildi. Soru-cevapla bilgilendirmenin kapsamı daha geniş ve detaylı bir noktaya ulaştı. Toplantı bu şekilde sonlandırıldı. Toplantı 25 Nisan tarihinde ilgilenen günlük gazetelerde yayınlanmıştır.

25 Nisan’da ise tutuklu yoldaşlarımızdan birisi serbest bırakıldı. Politik mülteci talebi olmasına ve her hangi bir yasal sorunu olmamasına rağmen yasa dışı şekilde tutulmaktaydı. 22 Nisan’da ise istenmeyen kişi olarak ilan edilerek Türkiye’ye iade edilmeye çalışıldı. Anında müdahele edilerek bu girişim boşa çıkarıldı. Oluşan duyarlılık ve yasadışılığın Yunan basınına yansımasının da etkisiyle 25 Nisan’da bu yoldaşımız polis tarafından serbest bırakıldı.

ATİK’e yönelik operasyon hukuksuz, keyfi ve politiktir. Mücadelemiz her  cephede sürecektir.

ATiK Yunanistan Komitesi

scroll to top