Home , Haberler , ATiK Tutsaklarına İlişkin Duisburg’da Bilgilendirme Toplantısı

ATiK Tutsaklarına İlişkin Duisburg’da Bilgilendirme Toplantısı

Duisburg |30.06.2017| Duisburg 29.06.2017 Perşembe günü ATİF e bağlı Gençlik ve Kültür Derneğinde ATİK tutsaklarına dair bir bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Toplantıya ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan, Seyit Ali Uğur un Avukatı Marvin Hegermann, Deniz Pektaşın Avukatı Frank Jasenski ve Rote Hilfe (Kızıl Yardım) Kuruluşu adına Henning Von Stolzenberg katıldı.

Avukat Marvin Hegerman müvekkillerinin ağır tecrit koşullarında yaşamak zorunda bırakıldıklarını vurgularken Deniz Pektaşın iki yılı aşkındır görüş esnasında aile fertlerine dokunmasının engellendiği, avukatları ile yaptığı görüşmelerin dahil cam arkasında gerçekleştiği, avuklatları, ailesi ve dostları ile bütün yazışmaların mahkeme tarafından okunup kontrolden geçtiğinin altını çizdi.

Seyit Ali Uğurun Avukatı Frank Jasenski ise Alman Devletinin Hukuk ihlallerine dikkat çekerek; Alman Anayasasına göre –Yabancı ülkelerin istihbarat örgütlenmelerinin Federal Almanyada faaliyet göstermeleri yasakken- Bu dava özgülünde açık bir şekilde Türk Devletine bağlı Milli İstihbarat Teşkilatının Almanyada açık çalışma yürüttüğü, 10 ATİK tutsağı hakkında bilgilerin Alman Devleti tarafından MİTe verildiği ve aralarında koordineli bir çalışma yürüttüğüne dikkat çekti.

Rote Hilfe (Kızıl Yardım) adına konuşan Henning Von Stolzenberg ise 129 a/b ‘anti-terör’ yasası dahilinde başta göçmenler olmak üzere ilerici, devrimci, yurtsever kurum-kuruluş ve bireylerin kriminalize edilmeye çalıştığına vurgu yaptı.

Son olarak söz alan ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan Münih Mahkemesi önünde ayda bir yapılan mitinglerin güçlendirilerek devam edeceğini ve Mehmet Yeşilçalı’nın sağlık sorunlarından dolayı yeni bir kampanya başlatılacağının altını çizdi ve bu davanın sokakta kazanılacağına vurgu yaparak toplantı sonuçlandırıldı.