Home , Avrupa , ATİK: Halle’de Gerçekleştirilen Katliamı Şiddetle Lanetliyoruz

ATİK: Halle’de Gerçekleştirilen Katliamı Şiddetle Lanetliyoruz

Yom Kipur gününde Halle’de gerçekleşen Sinagog saldırısı

Almanya’nın doğusunda bulunan Halle kentinde, Yahudilerin yılın en kutsal günü saydıkları Yom Kipur (kefaret günü) gününde, 27 yaşlarında bir erkeğin sinagogun önünde gerçekleştirdiği silahlı saldırıda iki kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı. Birçok Yahudi 9 Ekim Yom Kipur gününü, 25 saat oruç tutarak ve sinagoglarda dua ve ibadet ederek geçirir. Bu nedenle Yom Kipur’da sinagoglar oldukça kalabalık olmakta.

Görgü tanıklarının polise verdikleri ifadelere göre; saldırgan önce sinagog önünde rastladığı kadına ateş ederek öldürdükten sonra, singoga yönelip kapıya ateş ettiyse de kapıyı açamayınca yakındaki kebap restorantına yönelerek bir el bombası atmış. Atılan el bombasından restorantta bir kişi ölürken bazı kişiler de yaralandı.  Olay yerine gelen polisten kaçmaya çalışan zanlı, bir el bombasını da sinagog yanındaki yahudi mezarlığına atmış…

İçişleri Bakanlığı olayın anti-semitik bir saldırı olduğunu belirtirken, Alman medyası zanlının Neo-Nazi sempatizanı olduğunu, Yahudiler için yılın en kutsal günü olan Yom Kippur gününde sinagoga girerek bir katliam yapmayı planladığını ancak kapıyı açamayınca restorana yöneldiğini duyurdu.

Saldırganın Twicht’te yayınlanan görüntülerinde Yahudi Soykırımı’nı inkar ettiği, antifeminist ve mülteci karşıtı olduğunu söylediği ifade ediliyor. Saldırganın daha çok İngilizce konuştuğu ancak kendi kendine mırıldanırken Almanca konuştuğu kaydedilmiş.

Almanya’da yükselen ırkçılık

Aynı gün Alman polisi; camilere, parti ve medya merkezlerine  Temmuz ayından bu yana gönderilen 23 adet ırkçı tehdit mektupları nedeniyle sabahın erken saatlerinde, dört eyalette aşırı sağcılara yönelik operasyon düzenlemişti. Yaklaşık 120 polisin katıldığı operasyonlarda 6 kişinin gözaltına alındığı ama serbest bırakıldıkları bilgisi paylaşıldı.

Oysa bu tehdit mektuplarının yeni olmadığını, savcılara ve avukatlara dahi bu mektupların gönderildiğini ama gönderilen mektupların arkasından Alman İstihbarat Teşkilatının çıktığını medyaya yansıyan haberlerden herkes biliyor.

İçinden geçtiğimiz son yıllarda en sıradan demokratik hak arama eylemlerine bile saldıran polis, ilerici, devrimcileri gözaltına alıp aylarca, yıllarca tutsak alıp toplumdan soyutlarken, sorgusuz sualsiz sınır dışı ederken, “aşırı sağcılara” yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlar, akşam olmadan serbest bırakılabilinmekte… Çünkü tüm Avrupa’da yükselen ırkçılık, devlet desteklidir ve hükümetlerin çıkarttıkları ayrımcı, ırkçı, cinsiyetçi politikalardan beslenmektedirler…

Terörizmi Yaratıp, Besleyenler Emperyalistlerdir 

Bilinir ki; kapitalizm yaşamını sürdürebilmek için, terörizmi el altından sürekli besler. Çünkü bu durumun halklar üzerinde yaratacağı korku, egemenlerin her türlü yaptırımını meşrulaştırarak halkların sessizce boyun eğmesini beraberinde getirir. Böylece askeri harcamaların büyütülmesi için  sürekli işsizliğin/ yoksulluğun artmasına, demokratik özgürlüklerin ve sosyal hakların sürekli budanmasına sessiz kalan,  egemenlerin savaş politikalarını itirazsız kabul eden, herşeye boyun eğen, biat eden bir toplum yaratılır. Bu durum, egemenlere sürekli kendilerini yenileme fırsatı yaratırken, yaşamlarını idame ettirmeyi kolaylaştırır.

Emperyalizme Ve Onun Terörüne, Savaşlarına Karşı Saflarımızı Sıklaştıralım;

İşçi sınıfı ve emekçiler olarak, teröre, katliamlara, emperyalist savaşlara dur diyebilmek, ezilenlerin hak ettikleri gibi yaşayabilecekleri dünyayı yaratabilmek için, karanlığa karşı emeğin, barışın, demokrasinin ve yaşamın tarafında yerimizi alarak, emperyalizme, onun savaşlarına, böl – parçala – yönet politikalarına karşı mücadele saflarımızı sıklaştırmak zorundayız.

ATİK olarak Halle’de  gerçekleştirilen katliamı şiddetle lanetlerken, yaşamlarını yitirenlerin yakınlarının acılarını içtenlikle paylaşıyor, yaralılara şifa temenni ediyoruz.

scroll to top