Anasayfa , Avrupa , ATiK : Fincancı, Önderoğlu ve Nesin`in tutuklanmasına karşı Demokratik Kamuoyunu tepki koymaya çağırdı !

ATiK : Fincancı, Önderoğlu ve Nesin`in tutuklanmasına karşı Demokratik Kamuoyunu tepki koymaya çağırdı !

ClZh7ypWIAAmJLJTürkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesin tutuklandı.

Haklarında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesi’ne giderek savcı Eşref Durmuş’a ifade veren üç isim, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Fincancı, Önderoğlu ve Nesin, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

3 Mayıs’ta başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına 44 kişi destek verdi. Son soruşturmayla birlikte  haklarında soruşturma başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri sayısı 38 oldu.

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, geçtiğimiz 17 Haziran Cuma günü Münih`te başlayan ATiK`li devrimcilerin davasını izlemek ve dayanışma göstermek için Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde davayı takip edenler arasında yer almıştı.

ATİK Logo

ATiK Konseyi, Türkiyede giderek pervazsızlaşan devlet baskılarını kınayarak, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesinìn derhal serbest bırakılması için, demokratik kamuoyunu, basın yayın ve medya emekçilerini, Türkiye`de ve dünyada harekete geçmeye, siyasallaşan yargıya ve hukusuzluğa karşı tavır almaya ve tepki koymaya çağırdı.