Home , Avrupa , ATİK 27. Kongresi Filistinli Çocuklara Atfedildi

ATİK 27. Kongresi Filistinli Çocuklara Atfedildi

HABER MERKEZİ| 15.04.2024| Bu yıl 27.si gerçekleştirilen ATİK Kongresi, Kongere’ye katılan delegelerin önerisi üzerine, oy birliği ile; Siyonist İsrail Devleti tarafından katledilen çocuklara atfedildi.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) 27. Merkezi Kongresi’ni, 13-14 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Haus Der Jugend salonunda başarı ile gerçekleştirildi. Kongre, Cumartesi günü saat 12:30’da devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Kongrede, Delege Tespiti, Divan Seçimi ve Gündemlerin Onaya Sunulması yapıldıktan sonra 26. ATİK Genel Konseyi adına bir konuşma yapıldı.

Yapılan konuşmada ’’ATİK olarak kuruluşundan günümüze kadar ortak mücadelenin gelişmesi için her daim üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Bu dönemde bunun gerekliliğini yerine getirmek için azami çaba gösterdik. Bunun bir göstergesi de ortak mücadele ettiğimiz birçok dost kurumumuzun temsilcilerinin aramızda bulunmasıdır. Sizlerin huzurlarında, aramızda bulunan tüm kurum temsilcilerini selamlamak istiyorum. Her daim birlikte mücadele ettiğimiz kurumların, kongremizde de yanımızda olması bizi sevindirmektedir. ‘’ denildikten sonra, İsrail Devleti’nin Filistin halkına uyguladığı katliama dair: Fakat İsrail devleti bütün emperyalist güçleri ve yeril iş birlikçilerini yanına alsa da 7 aydır Gazze’yi teslim alamamaktadır. Gazze halkı, katliamla, işkenceyle, tutuklanmakla direnişlerinin bitirilemeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermektedir. Evet Gazze direnmektedir, Gazze savaşmaktadır, tüm evleri yıkılsa da direniş dim dik ayaktadır.  Bir kez daha yineliyoruz, Filistin halkının işgale karşı verdiği haklı ve meşru mücadelesi soykırımla bastırılamaz! Selam olsun Gazze’de direnen Filistin halkına, bin selam!’’ dendi.

Hep bir ağızdan atılan ‘Yaşasın Enternasyonal Dayanışa’ sloganından sonra Konfederasyon’un iki yıllık çalışma ve kampanyaları değerlendiren faaliyet raporu okundu. Ardından rapora dair ciddi tartışmalar yürütüldü. Yirmiye yakın delegenin görüş belirttiği gündemden sonra ATİK’in de bileşeni olduğu Anti-Emperyalist Birleşik Cephe adına, eş başkanı Monika Gaertner Engel konuşma bir konuşma yaparak 27. ATİK Kongresi’ni selamladı.

Daha sonra ATİK Konsey’i adına Süleyman Gürcan’ın yapmış olduğu faaliyet raporu toparlanmasının ardından, mali rapor ve denetim raporu sunumu yapıldı. Faaliyet raporu oy çokluğu, mali rapor ise oy birliği ile Kongre delegeleri tarafından onaylandı.

Bu gündemlerden sonra ise ADHK adına bir konuşma yapılarak 27. ATİK Kongresi selamlandı. ADHK adına yapılan konuşmada ‘’Anti kapitalist ve anti emperyalist mücadelenin bütün alanları, sınıf bilinçli proleterler olarak bizlerin mücadelesini beklemektedir ve birlikte mücadele edebilirsek birlikte kazanabileceğiz. Eski bir sloganı tekrar hatırlamanın ve yaşatmanın zamanıdır. Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.’’ dendi.

ATİK 27. Kongresi’nin birinci günü yoğun gündemler sonrasında akşam saatlerinde Kongre’ye perspektif taslak yazısı ile devam edildi.

Ertesi sabahı devam eden yoğun perspektif yazı tartışmalarına Yeni Demokratik Gençlik (YDG), Yeni Kadın, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Hollanda İşçiler Federasyonu (HTİF) yazılı raporlar sundu. Oldukça yoğun geçen tartışmaların ardından 26. Dönem ATİK Genel Konseyi’nin hazırlamış olduğu Siyasi Perspektif Yazısı oy birliği ile onaylandı. Bu gündemde yapılan tartışmalarda, emperyalist dünya savaşı, ekonomik kriz, militarizm, ırkçılık, mülteci karşıtlığı ve anti emperyalist mücadele gibi konular ön plana çıktı.

Kongrede ATİF kurucu başkanı Osman Uludağ kürsüde bir konuşma yaparak yoğun duygu ve düşüncelerini belirterek kongreyi selamladı.

SYKP adına yapılan konuşmadan sonra Kongre’de Fransa Yeşil Ekolistler Partisi Uluslararası Komisyon Üyesi Leyla Binici de bir konuşma gerçekleştirdi.

Kongre’ye bir mesaj da son yıllarda ciddi sağlık sorunları yaşayan ve bundan dolayı Kongre’ye katılamayan, Yeni Kadın ve ATİK emektarı Hülya Onur yazılı bir mesaj göndererek başarılar dileklerini iletti.

98 delegeden 93’ünün katıldığı Kongre de 9 kişiden oluşan Konsey ve 3 kişiden oluşan Denetim Kurulu seçimi yapıldı.

Dilek ve temenniler bölümünden sonra BİRLİK MÜCADELE ZAFER YAŞASIN ATİK YDG YENİ KADIN sloganları eşliğinde Kongre sonlandırıldı.