Home , Avrupa , ATİF: Son Dönemlerde Artan Göçmen Örgütlerine Yapılan Irkçı Saldırıları Kınıyoruz!

ATİF: Son Dönemlerde Artan Göçmen Örgütlerine Yapılan Irkçı Saldırıları Kınıyoruz!

HABER MERKEZİ | 26.06.2020 | Son dönemlerde artan saldırılara ilişkin ATİF’in açıklaması:

“Son dönemlerde artan Anti-faşist, Anti- Kapitalist Göçmen örgütlerine  Yapılan Irkçı Saldırıları Kınıyoruz.

Amerika’da ki ırkçı saldırıların yarattığı ayaklanma, üzerine işsizlik ve ekonomik sıkıntılarında eklenmesiyle kısa sürede hem Amerika’nın bütün eyaletlerine hem de aynı durumda olan bir çok ülkeye yayıldı. Eylemcilerin çoğu 16 yaş altı gençlerdi. Dünyanın Jandarması ABD’nin Seattle şehrinde, Rojava gibi özerk bir yönetim oluşturuldu. Polis ve CNN muhabirleri içeri alınmıyor.

Kapitalist-Emperyalist sistemin kitle tabanı olan güçlü yerli ve yabancı faşist örgütlenmelere acilen ihtiyacı var!

 • Lübnan’da bir yıldır süren ayaklanmalar Merkez bankasının yakılmasına kadar gitti. Hükümetin istifası da Lübnan halkını durduramadı.
 • Fransa’da bir yıl süren sarı yelekliler ayaklanması, emeklilik yasasının Fransız halkının aleyhine değiştirilmesiyle daha da kitleselleşti. Fransızlar hala sokaklarda ve Macron karşılarına ırkçı ‘kimlikçiler’ hareketini çıkartıyor.
 • İngiltere’de Irkçılığın sembolü heykellerin denize atılması, İngiliz burjuvazisinin tüylerini diken diken etti ve kendi ırkçılarını, “heykellerini korumak için” sokaklara gönderdi.
 • Türkiye’de gezi ayaklanmasından sonra yapılan darbe üstüne darbelerde bütün muhalif kesimler üzerinde terör estirilerek yeni bir gezinin önü alınmaya çalışılıyor. Türkiye’nin de ekonomik olarak Lübnan’dan farkı yok. Tek fark, Lübnan halkının hiçbir ırk, dil, din farkı gözetmeden yürüttüğü ortak mücadele. Türkiye içerisindeki bu bölünmüşlükten güç alan Faşist AKP/MHP iktidarı kürtlere karşı yürüttüğü imha ve inkar politikasına devam ediyor. Bu saldırılarına bir yenisini daha ekleyerek 14 Haziran gecesi, Şengal, Maxmur ve Kandil’i savaş uçaklarıyla bombalamaya başladı.
 • Şili halkı üç kuşak çalışsalar da bankalara olan borçlarını ödeyemeyecek. O yüzden hep sokaklardalar “Bize bir hayat borçlusunuz! İtaat da yok para da!” diyorlar ve Pinoşe anayasasının değişmesini, borçlarının silinmesini istiyorlar. Elektirik şirketinin binasını ateşe verenler, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde Santiago sokaklarında 2 milyon kişi yürüdüler.
 • Geçen yıl Hindistan’da CITU sendikasının örgütlediği, yaklaşık 200 milyon işçinin  katıldığı grev, insanlık tarihinin en büyük grevi olarak tarihe geçti.
 • Çekya’da başbakanlık görevini üstlenmeden önce Avrupa Birliği fonlarını usulsüz bir şekilde kullandığı öne sürülen Andrej Babiş, başkent Prag’da 100 bine yakın kişinin katıldığı günlerce süren gösterilerle protesto edildi. İstifası istendi.
 • Macaristan’da Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından yürürlüğe sokulan “kölelik yasası” na göre işverenlerin çalışanlarından yıllık olarak talep edebileceği fazla mesai miktarı 250 saatten 400 saate çıkartıldı. Bu saldırı yaklaşık 10 gün boyunca ülkede binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerine neden oldu. Viktor Orban Yerel yönetimlerin yetkilerini elinden aldı. Kendini Başkan ilan etti. Uluslararası Nazi örgütlenmeleri Macaristan dağlarında tatbikat yapıyor.
 • Ekvador’da Lübnan gibi ırk,dil ,din farkı gözetmeden yürüttüğü mücadeleler sonucunda, 4 hükümet devirdi. BM, IMF politikalarını askıya almak zorunda kaldı.
 • Alman Burjuvazisi, tarihsel arka zemini de olan Nazi örgütlerini uzun süredir güçlendiriyor. Polis ve Askeriye‘nin içinde örgütlenmesini bizzat destekliyor. Buna karşı çıkan muhalif politikacılara, NSU avukatlarına, Berlin Başsavcısına, Bayern Yeşiller grup başkan vekiline, Linke’den bir çok politikacıya tehdit dolu E-Mailller gönderiyor. Bunların hepsi de  kadın. Aynı Türkiye’de Pınar Aydınlar, Gülfer Akkaya, Nazan Bozkurt, Ve Başak Demirtaşa gönderilenler gibi cinsiyetçi saldırılarla yazılmış. Farklı iki coğrafya’daki kadınlara yönelik bu saldırılar, sanki bunlar tek bir merkezden yönetiliyormuş izlenimini
 • Faşist AfD partisi, Almanya’da bütün eyalet parlamentolarına ve Avrupa Birliği parlamentosuna girdi. Kassel’de Lübcke Cinayeti, Halle saldırısı , Hanau katliamı, Chemnitz’de ve daha kayıtlara geçmeyen bir çok yerde ırkçı saldırılar, cinayetler var. Alman burjuva devleti ve beslemesi nazilerin, organik ilişkilerini ortaya çıkaran skandal niteliğindeki NSU davası örtbas edildi. Stuttgart’da ,Frankfurt’da, Nürnberg’de Hamburg’da.. Fransa kökenli „kimlikçiler hareketi“ Pegida, Querdenken 711, Ouerfront gibi örgütlenmelerle işçi sınıfı içinde faşizmin kitle  tabanını oluşturmaya çalışıyor. Almanya’da ki devrimci demokrat kurumlar bunlara karşı yıllardır eylemler organize ediyorlar. Hamburg G20  eylemi, Siko eylemleri, Berlin’de 250 bin kişi ile „unteilbar“ eylemi v.b. Ayrıca Antifa, faşiştlerin at koşturduğu yerlerde „buradaki göçmenleri sahipsiz sanmayın“ diyerek, Dresden, Regensburg, Chemnitz, Schwandorf gibi bir çok ilde düzenli olarak kitlesel eylemler düzenliyor.
 • Amerika’daki ya da Fransa’daki gibi bir halk ayaklanması Almanya’da henüz yok.

Naziler, Pandemi sürecinin kitlelerde yarattığı hoşnutsuzluğu sokaklarda nazi örgütlenmelerine yönlendirmeye çalışsalar da, Amerika’daki eylemin kitleselliği ve yaygınlığının yarattığı rüzgar, sokaklardaki bu çöpleri şimdilik temizledi. Ama vazgeçecek gibi görünmüyorlar. Alman ve Türk nazilerinin, Hamburg’da, Nürnberg’de Hannover’ da göçmen örgütlerine karşı düzenlenen saldırılar süreklilik kazanmaya başladı. İçinden geçtiğimiz bu dönemde genelde örgütlü göçmen örgütlerini fazla karşısına almayan tek tek bireylere yönelik “ruh hastalarının” uyguladığı ırkçı şiddet ve cinayetler yön değiştiriyor. Asıl hedeflerine yönelmeye başladılar.

Bu yüzden ATİF olarak yerli ve yabancı nazilere karşı birleşik mücadelenin önemini ve aciliyetini Nürnberg, Hamburg, Hannover ve Viyana’daki saldırılar vesilesiyle tekrar bilince çıkarıyor. Bütün Avrupa’da faşizme karşı mücadele eden siper yoldaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Faşistlerin korkularını daha da büyüteceğimizden, yükselen kitle hareketiyle birlikte karşılarına dikileceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Faşizme Karşı Omuz Omuza Birleşik Mücadele!

Vur Faşizm Vur! Faşizme Karşı Anti-Faşist Mücadeleyi Kur!!

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu-ATİF“

scroll to top