Anasayfa , Haberler , Ulm’de ‘’Münih Politik Tutsaklar Davası Bilgilendirme Etkinliği”

Ulm’de ‘’Münih Politik Tutsaklar Davası Bilgilendirme Etkinliği”

ULM | 12.07.2020 | Ulm’de ‘’Münih Politik Tutsaklar Davası Bilgilendirme Etkinliği” gerçekleştirildi.

12 Temmuz Pazar günü Ulm Tohum Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Münih davası avukatlarından Yener Sözen ve tutsak Erhan Aktürk’ün katıldığı bilgilendirme toplantısı oldukça verimli geçti.

Tohum Kültür merkezi adına yapılan açılış konuşmasının ardından ilk sözü alan Aktürk dünyadaki siyasal sürece, bu davanın bu çelişkilerden kopuk ele alınamayacağına, Türkiye ve Almanya arasındaki tarihsel ilişkilere vurgu yaptı. Alman devletinin 37 milyar Euro yatırımı ve silah ticaretine değinerek bu ilişkilerin görünen boyutundan daha derin olduğunun altını çizdi. Almanya’daki  Türk devletinin lobi ve ajan örgütlenmesine değinerek hukuk dışı işleyişe Alman hükümetinin sessiz kaldığını örnekleriyle açıkladı. Hukukun kağıt üzerinde var olduğu gerçeğinin bu dava sürecine nasıl yansıdığını belirterek ortak mücadelenin önemiyle sözlerini sonlandırdı. Avukat Sözen ise beş yıllık bu davanın sahiplenilmesinin önemine değindi. 129 a ve b yasalarının tarihsel arka planını anlatarak haklı mücadelenin bastırılması olarak kullanılmak istendiğine vurgu yaptı. 11 Eylül saldırıları bu yasanın çıkışında bir basamak olarak kullanıldığı belirtildi. 129 a ve b yasalarının alman hukuk sistemine ters olmasına karşı kullanıldığını ifade eden Sözen, Münih Davası ile aslında insanları düşüncelerinden dolayı yargıladıklarını ve bu davanın politik bir dava olduğu gerçeğine dikkat çekti. Müslüm Elma’nın durumuna ve yargılamadaki hukuksuzluğa vurgu yaparak davanın artık son aşamasına geldiğini anlattı.

Katılımcılardan gelen yoğun soruların ardından yapılan toparlama konuşmasıyla iki buçuk saat süren etkinlik canlı ve verimli bir ortamda gerçekleşti. Etkinliğe ADHK, Halk Cephesi, HDK çalışanları ve Güney dergisi okurları katıldı.