Home , Haberler , “Aslıhan Gençbay serbest bırakılsın”

“Aslıhan Gençbay serbest bırakılsın”

Türkiye|26.08.2017|Galatasaray Meydanı’nda düzenlendi. Hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle her hafta gerçekleştirilen F Oturumu’nun 283’cüsü Galatasaray Meydanı’nda düzenlendi.

Özgür Gelecek sitesinin haberine göre, hasta tutsak Aslıhan Gençbay için düzenlenen eylemde “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Aslıhan Gençay serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “İnsan haklarıyla insandır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı. Eylemde ilk sözü  hasta tutsak Aslıhan Gençbay’ın arkadaşı Melek Bengü Şahin aldı.

Şahin,  Gençbay’ın bir buçuk yıl önce Ankara’ya film festivali izlemeye giderken 25 yıl önceki davasından 5 yıl kaldığı gerekçesi ile tutuklandığını belirtti. Gençbay’ın daha önce Wernicke-Korsakoff rahatsızlığı nedeniyle tahliye edildiğini belirten Şahin “arkadaşımın çıkması için bütün sağlık raporları ve tahliye dilekçeleri reddedildi. Aslıhan 37 tane dilekçe gönderdi.  Bütün dilekçeler rağmen tahliye edilmesi yerine Tarsus hapishanesine sürdüler. Orada uzun süre kişisel eşyalarını teslim etmediler. Mektupları dahi ona ulaşmadı” dedi.

Ölüm oruncundan dolayı Wernicke-Korsakoff hastalığına yakalandı

Kitle adına haftanın açıklamasını okuyan Meryem Bars, Gençbay’ın sağlık durumu ve koşullarına ilişkin bilgi vererek “Aslıhan Gençay; 1990’ların başında İzmir’de gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Mütalaada ve savunma aşamasında, mahkemede hazır bulunduğu zaman; gözaltında DGM savcısının nezaretinde kendisine işkence yapıldığını, kaldığı hapishanedeki işkenceleri anlattığı için susturulur, dayak yer, işkence görür. Mahkeme heyeti adalet ve hukuk ihlali yaparak ve savunma hakkını engelleyerek 20 yıl hüküm verir. ‘Mahkemedeki Kötü Halinden’ dolayı da ‘hükmün yarısı kadar artırılarak’ 1993 yılında 30 yıl ceza alır. 2000 yılında 240 gün ölüm orucu yapar. 2001 yılında Uşak hapishanesinde kalırken ölüm orucunun 240.gününde cezasının 6 ay ertelenmesi sonucu tahliye edilir. 26 Nisan 2016 tarihinde Yargıtay da ki davasının sonuçlanmasının ardından tekrar tutuklanarak Sincan Kadın Hapishanesine gönderilir. 29 Haziran 2017 de Tarsus Kampüs Kadın Hapishanesine sevk edilir. Hala burada zor koşullar da kalmaya devam ediyor. Aslıhan Gençay ölüm orucundan dolayı Wernicke-Korsakoff hastalığına yakalanmıştır.” dedi.

Gençbay’ın birçok sağlık sorunu var

Gençbay’ın birçok sağlık sorunu bulunduğunu belirten, Bars bu raporların ilgili makamlara sunulduğunu ancak hepsinin reddedildiğini belirtti.  Göz sinirlerinde ölüm ve solgunluk oluştuğu, psikolojik açıdan sıkıntıları bulunduğu, major ve manik depresif duygu bozukluğu, migren, boyun ve sırtta ağrılar(raporlu), ayrıca kronik bronşit, astım(raporlu), bacaklarda ve dizden aşağıda sinir ölümü ve dolaşım bozukluğu bulunmakta olduğunu ifade eden Bars, Gençbay’ın sürekli yürümesi ve tedavi olması gerektiğini belirtti.  Bars, hapishanede Gençay’ın tedavisinin yapılmadığını ya da engellendiğini ısrarla dilekçelerinde belirtmelerine rağmen bir sonuç alınamadığını ifade etti.

İŞİD üyeleri ile yan yana konulmuş

Hafta içerisinde Gençbay’ın avukatı Tugay Berk ile bir  telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirten Bars, Gençbay’ın sağlık sorunları devam ettiğini Mersin Tıp fakültesindeki sağlık raporu beklendiğini  ve rahminde kanama olduğunu öğrendiklerini aktardı. Gençbay’ın 12 kişilik koğuşta kalmaya devam etiğini belirten Bars, yanlarına IŞİD üyelerinin verildiğini söyledi. Bars son olarak, “İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu olarak yaşanan bu hukuki, sağlık ve hak ihlallerinin giderilmesi için gündeme getirdiğimiz Aslıhan Gençay’ın sorunun çözümü için ilgili ve yetkili mercilerin derhal harekete geçmesini istiyoruz.”dedi.