Anasayfa , Avrupa , Anti-Terör Yasaları Genişliyor: Terörizm’i Onaylamak Suç

Anti-Terör Yasaları Genişliyor: Terörizm’i Onaylamak Suç

AVUSTURYA | 22 – 04 – 2010 | Avusturya hükümeti, teröristlere ve radikallere karşı ‘sıfır uzlaşma’ politikası uygulayacaklarını açıkladı. Bu yeni yaklaşıma göre terörist kampı olarak nitelendirilen alanda kalmak ve terör eylemlerini onaylamak da suç sayılacak.

Hükümet aynı zamanda, ‘nefret yayanlara karşı’ hapis cezalarını ağırlaştıracağını belirtti. Avusturya gazetesi Die Presse’nin verdiği bilgilere göre kanun tasarısı hukuki anlamda iftira kavramını da genişletiyor: ‘cinsiyet, yaş, cinsel yönelim, engellilik ya da ideolojiye’ yönelik yapılan ithamlar cezalandırılacak.

Tartışmalar Başladı

Bu yeni yönelim elbette büyük karşı çıkışların olacağı bekleniyor. Direkt baskıcı ve faşizan bir yönetime geçiş anlamına gelmese de kademeli bir şekilde düşünce özgürlüğünün kısıtlanması şeklinde yorumlar, kimi gazeteler tarafından dillendiriliyor. ‘Standup komedyenlerinin işi zorlaşacak’ veya ‘intihar teröristinin cesaretini, özel çevresinde öven birisine 2 yıl hapis cezası mı verilmeli’ gibi yorum ve tartışmalar farklı çevrelerce yapılıyor.

Anti-terör Yasasının devamı

Halkın üzerinde baskıları arttırarak, demokratik alandaki dinamikleri köreltme ve kontröl altından tutmayı amaçlayan bu yasa tasarısı, daha öncesinden çıkarılan anti-terör yasalarının bir devamcısı olarak gündeme geliyor. Avrupa’nın başka ülkelerinde de yapılan, buna benzer tartışmaların bir yasayla sonuçlanmasının ilk örneği ise Avusturya olmasının olasılığı yüksek.