Anasayfa , Haberler , Ankara’daki Alman Büyükelçiliğinin Avukatı Casusluk Yaptığı İddiasıyla Tutuklandı

Ankara’daki Alman Büyükelçiliğinin Avukatı Casusluk Yaptığı İddiasıyla Tutuklandı

Haber Merkezi | 20.11.2019 | Türkiye, Ankara’daki Alman Büyükelçiliği avukatını tutukladı. Federal Hükümet, rejim muhalifleri hakkındaki hassas verilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gizli servisine ulaşabileceğinden endişe duyuyor.

Almaya-Türkiye ilişkileri bir başka ciddi stres sınavıyla karşı karşıya. SPIEGEL’in verdiği bilgiye göre, Türkiye makamları, Ankara’daki Alman büyükelçiliğinin avukatını “casusluk” yaptığı iddiasıyla tutukladı. Büyükelçilik, Türkiyeli avukatına, Almanya’daki Türkiyeli yurttaşların iltica prosedürleri hakkında Türkiye’de bilgi toplama görevi vermişti. Avukat, polis ve savcılara, iltica başvurusunda bulunan kişilerin haklarında dava olup olmadığını ve geri dönmeleri halinde hapis cezasıyla karşılaşıp karşılaşmayacağını sordu. Bulgular daha sonra iltica kararlarını alan Federal Dışişleri Bakanlığına bağlı Göç ve Mülteci Dairesi’ne (Bamf) iletildi. Federal Hükümet, Türkiye makamlarının Almanya’da iltica başvurusunda bulunan aralarında tanınmış Kürtler ve “Gülen hareketi” taraftarlarının olduğu yaklaşık 50 Türkiye yurttaşının belgelerine erişmiş olabileceğinden yola çıkarak, bu kişilerin tehdit veya tacize uğrayabileceğinden endişe duyuyor.

Almanya’daki devlet güvenlik kurumları, bu durumdaki çok sayıda kişiyi gelişmeler konusunda bilgilendirdi ve uyardı. Federal Dışişleri Bakanlığı tutuklamayı “anlaşılmaz” olarak kınadı. Gelişme, hükümet çevrelerinde “aşırı hassas” olarak sınıflandırılıyor. Almanya bir yandan iltica başvurularında aktif olarak rejim muhaliflerini destekleme suçlamasıyla karşı karşıya, öte yandan, avukatın mültecilerin Türkiye’den kaçmalarına yardımcı olduğu gerekçesiyle ağır bir hapis cezasına çarptırılmasından korkuluyor.

Söz konusu avukat eylül ayının ortasında tutuklandı. Alman Büyükelçiliği o zamandan beri serbest bırakılmasını sağlamak için çaba harcıyor. Büyükelçi Martin Erdmann, defalarca Türkiyeli makamlara avukatın araştırmalarının rutin bir süreç olduğunu anlatmaya çalıştı ama başarısız oldu.

Evrensel
Semra ÇELİK
Köln