Anasayfa , Haberler , Amed’de Roboski Anıtı

Amed’de Roboski Anıtı

anıt_roboskiAMED | 02-01-2014 | Şırnak’ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 yılında T.C Ordusu tarafından gerçekleşen hava saldırısında katledilen 34 kişinin anısına Amed’te inşa edilen Roboski anıtı törenle açıldı. Amed Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan anıt Rojava parkı’nın içine inşa edildi.

Törene Gülten Kışanak ve Roboski de hayatını kaybedenlerin aileleri de katıldı. Roboski’de 34 kişinin savaşı uçakları tarafından öldürüldüğünü anlatan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, hükümetin bu olayın kimin tarafından yapıldığını henüz açıklamadığını söyledi.

Dosyanın kapatılması için çeşitli girişimlerde bulunulduğunu anlatan Dağ, birçok kurum ve kuruluşun bu olayın aydınlatılması için çeşitli etkinlikler düzenlediğini belirtti. Dağ, “Maalesef 34 çocuğumuz Türk savaşı uçakları tarafından öldürüldü. Onların anısı üzerine saygı ile anıyoruz. Rahmetle anıyoruz.” dedi.

Törende konuşan Roboskili annelerden Semira Encü, “Biz Roboskili 34 anne sadece kendi şehitlerimizin anneleri değiliz. Kürt halkının tüm şehitlerinin annesiyiz” dedi.

Anıtta;Roboskili anneleri temsilen gökyüzüne avuçlarını açmış şekilde oturan bir kadın figürü ile katliamı gerçekleştiren savaş uçaklarına ait füzeler bulunuyor.