Home , Bildiriler , AMED’DE KADINLAR BİR KEZ DAHA ZULME KARŞI DİRENİŞİ GİYİNDİLER

AMED’DE KADINLAR BİR KEZ DAHA ZULME KARŞI DİRENİŞİ GİYİNDİLER

YENi KADIN | “And olsun ki; Biz kadınlar en büyük kariyerimizi, saltanatınızı yıkarak yapacağız..” Gülten Kışanak

25 Ekim günü, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, 26 Ekim günü de KJA (Özgür Kadın Kongresi) dönem sözcüsü Ayla Akat Ata gözaltına alındılar.

Gülten Kışanak, “Demokratik Halklar Kongresi’nde, Newroz kutlamalarında, çeşitli miting ve toplamtılarda yaptığı konuşmalar ve PKK gerillalarının cenazeleri kaldırılırken belediye araçlarının kullanılmasından” kaynaklı suçlanırken, Fırat Anlı ise, „PKK’li gençlerin cenazelerinin defnedildiği mezarlığın yapımı sırasında belediyeye ait araçların kullanıldığı“ gerekçesiyle suçlanmakta.

OHAL’in KHK’sı Aydınlara, Emekçilere, Kürtlere, Kadınlara, LGBTİ’lere Karşı!

Gezi Direnişi ve Haziran seçimlerinin faturasını, halka vahşice saldırılarla kesen R.T. Erdoğan ve şürekası AKP, 15 Temmuz darbe girişimini mağdur rolüyle kendi lehine çevirip, ilan ettiği OHAL ile vahşet ve zulümde sınır tanımaz oldu. Halk topluca katledilmekte, kurşunlanıp yakılmakta, zaten başlarına yıkılmış olan evlerini/yerlerini terk etmek zorunda bırakılmakta, kadınlar tecavüzlere maruz kalmakta, seçilmiş belediye eş başkanları halkın iradesi hiçe sayılarak gözaltına alınmakta/ tutuklanmakta, direnişler karşısında darp edilip yerlerde sürüklenmekte, belediyelere kayyum atanmakta… Sarayın Sultanı, tek adam olma yolunda her türlü vahşeti mübah görüyor!…

Türkiye ve T.Kürdistanı’nda, OHAL ile birlikte doruk yapan devlet zulmüne karşı direnen halka, faşizm her yerde ve her fırsatta acımasızca saldırmakta. Ancak, kadınların direnişi karşısında iktidar sahipleri daha bir acizleşmekte, daha fazla saldırganlaşmaktalar. Çünkü çok iyi biliyorlar ki; kadınlar direnişi giydiklerinde, sistemin bütün kurallarını kökten sarsacaktırlar. Bu nedenle kadınların direnişinin yaygınlaşmasını ne pahasına olursa olsun en vahşice yöntemlerle engelleme çabasındalar. Bunun içindir ki; gözaltı ve tutuklamalarda açıktan cinsel şiddet tehdidi ve uygulamaları ile “erk”ek devletin OHAL’inin cinsiyetçi özünü göstererek kadınlara daha fazla gözdağı vermeye çalışmaktalar.

OHAL’in çıkarttığı KHK’larla (Kanun Hükmünde Karar) Türkiye coğrafyasının batısında da işçisi, emekçisi, öğrencisi, memuru, kadını, genci, kısacası bu sistematiğe muhalif olan kesimlerin tamamı TC. faşizminin sınır tanımayan saldırılarında, ya yıllardır emek verdikleri işlerinden/görevlerinden atılarak/alınarak çoluk çocuğuyla açlığa/yoksullığa terkedilmekte, ya da “Teörist” yaftasıyla tutuklanmakta… İnsan Hakları mücadelesine ömrünü adamış ve uluslararası çalışmalara imza atmış Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, dünyaca tanınan gazeteci /yazar Aslı Erdoğan gibi Türkiye’nin aydınlık yüzleri olan yüzlerce gazeteci, yazar, öğretmen, akademisyen görevlerinden alındı/tutuklandı.

TC Faşizminin iktidardaki temsilcisi AKP hükümeti ve saraydaki Sultan, Türkiye ve T. Kürdistanı halkı üzerinde korku dağları yaratmak istiyorlar. Sindirilmiş, susturulmuş kendilerine koşulsuz biat eden bir toplum yaratmak için, estirilen terör saldırılarında sınır tanımıyorlar.

Halkın iradesinin yok sayılmasını ve seçilmişlerin gözaltına alınışlarını şiddetle kınıyoruz!

Gülten Kışanak ve Ayla Akat Ata kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin de önemli bir parçası idiler. Uluslararası konferanslarda, oturumlarda, TBMM’de mazlum Kürt halkının sesini duyurmaya çalıştıkları kadar, kadınların sorunlarına da parmak basıp, çözümler aramıştırlar.

Fırat Anlı ise; birçok kez cezavine girse de, yaşadığı baskılara ve zulme rağmen inandığı doğrulardan asla taviz vermemiş, Uluslararası birçok konferansta, toplantıda mazlum Kürt halkının sesi olmuştur.

Halkın iradesi çiğnenerek seçilmişlerin gözaltına alınışlarını şiddetle kınıyoruz. Bilinmelidir ki; yıllardır her türlü zulme layık görülmeye, toplu katliamlar/ göz altlarında kaybetmelerle sindirilmeye çalışılmasına rağmen, inadına direnişi büyüten Kürt Ulusu’nun sesi olanlar, tutuklamalarla, katliamlarla susturulamaz.

Ve bilinsin ki; madem mazlum Kürt halkının sesi olmak, ezilenlerin yanında olmak suç, Yeni Kadın olarak, Gülten Kışanak, Ayla Akat Ata ve Fırat Anlı ile dayanışmayı Türkiye sınırlarının dışına, Avrupa sokaklarına da taşıyarak suça ortak oluyoruz…

  • Gülten Kışanak, Ayla       Akat Ata Ve Fırat Anlı Derhal Serbest Bırakılsın!

amedde-kadinlar-bir-kez-daha-zulme-karsi-direnisi-giyindiler

scroll to top