Anasayfa , Avrupa , Almanya’da Opsiyon Modeli tarihe karışıyor

Almanya’da Opsiyon Modeli tarihe karışıyor

almanyada_opsiyon_modeli_tarihe_karisiyor_h94606AHM-23-12-2014- Almanya’da doğup büyüyen, doğumla Alman vatandaşlığını kazanan gençler artık iki vatandaşlıktan birine karar vermek zorunda değil. 20 Aralık’tan itibaren opsiyon modeli tarihe karışıyor. Çifte pasaport dönemi başlıyor.

Almanya‘da Opsiyon Modeli 20 Aralık’tan itibaren tarihe karışıyor.Bu ülkede doğup büyüyen göçmen kökenli gençler artık tek vatandaşlığa zorlanmayacak.

Uzun ve sancılı koalisyon görüşmeleri, taslağı hazırlık süreci ve meclisin onayından sonra gençler için çifte vatandaşlık dönemi nihayet başlıyor. Yabancı ailelerin Almanya’da doğup büyüyen ve doğumla Alman vatandaşlığını kazanmış olan çocukları artık 21 yaşına girdiğinde, iki vatandaşlıktan birine karar vermek zorunda kalmayacak. 20 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni vatandaşlık yasasıyla birlikte sancılı opsiyon modeli tarihe karışıyor.

KİMLER OLACAK

Yeni yasaya göre şu şartlardan birini yerine getiren göçmen kökenli gençler çifte vatandaş olarak kalacak.

-8 yıl Almanya’da yaşamış olmak.

-Veya 6 yıl Almanya’da bir okula gitmiş olmak.

-Veya Almanya’da bir okulu ya da meslek eğitimini tamamlamış olmak.

Bu üç şarttan birini yerine getiren göçmen kökenli gençlere vatandaşlık daireleri artık tercihini yap diye bir yazı göndermeyecek. Bu şartları yerine getiren gençler de vatandaşlık dairelerine gidip bunları belgelemek zorunda değil.
Otomatik olarak iki pasaportunu da muhafaza edecek. Bu konuda tüm bilgilerin yer aldığı internet adresi şöyle: www.einleben-zweipaesse.de