Home , APP , Almanya’da DKP’ye Seçime Katılma Yasağı

Almanya’da DKP’ye Seçime Katılma Yasağı

HABER MERKEZİ|08.07.2021|DKP’nin (Almanya Komünist Partisi) 26 Eylül’deki Almanya Federal Meclis seçimlerine katılmasına muhtemelen izin verilmeyecek. Federal seçim komitesi Perşembe günü parti olarak yasal statüsünü kaybettiğini tespit etti.

Almanya Federal Meclis seçimlerine katılma yasağı, 1968’de kurulan komünist partinin(DKP) son altı yılda gerekli yıllık raporları her zaman gecikmeli olarak sunması ve yasal olarak öngörülen süre içinde sunmaması iddiası ile gerekçelendirildi. Meclis Dönen Görevli Georg Thiel, “Son tarihler son tarihlerdir” dedi.

DKP Genel Başkanı Patrik Köbele yasağa dair şunları söyledi:

“Burada denenen soğuk parti yasağıdır. Biz komünistler bu konuyu çok iyi tanımakta ve bilmekteyiz. 1933’te komünist parti faşistler tarafından, 1956’da ise Adenauer yargısı tarafından yasaklandı. Artık 2021’de bunun bürokratik yollarla yapılacağından büyük korkumuz olmalı. Elbette bu karara hepbirlikte itiraz edeceğiz. Bu girişimin başarısız olacağına eminiz. Parti statüsünün geri çekilmesi, partimizi mali çöküntüye sürükleme girişimidir. Bu, haklarından mahrum etme yoluyla ilerici örgütleri yoketmeye çalışan çeşitli skandallardan biridir. Bu girişim, sol güçlerin artan kriminalizasyonuna ve karalanmasına katılıyor. Bu girişim, korona pandemisinin demokrasiyi ve sosyal refahı azaltmak için araçsallaştırılmasının bir parçasıdır. Bu yasak sadece komünistlerin seçilme hakkıyla ilgili değil, tüm demokratik güçlere karşı yapılan birşeydir. Herkesi bu soğuk parti yasağı girişimine karşı çıkmaya çağırıyoruz.“

scroll to top