Home , Avrupa , Almanya’da da Ülkü Ocakları Yasaklansın Talebi

Almanya’da da Ülkü Ocakları Yasaklansın Talebi

HABER MERKEZİ|05.11.2020|Sol Parti, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun yasaklanmasını istedi. Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen tarafından yapılan açıklamada „Federal Hükümet derhal Fransa örneğini izlemeli ve bu ülkedeki ‚Bozkurtların‘ çatı örgütü olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nu (ADÜTDF) yasaklamalı“ dedi.

Fransız hükümetinin „Bozkurtların“ faaliyetlerini yasaklaması üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan dün bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada „Bozkurtlar“ isimli bir hareket olmadığı belirtilmiş, bu isimli bir oluşum için „hayal ürünü“ nitelemesi yapılmıştı.

DW Türkçe’nin haberine göre Ankara’nın bu nitelemesine değinen Sevim Dağdelen, ülkücü hareketin „bir hayal ürünü“ olmadığını „ADÜTDF bünyesindeki yaklaşık 170 yerel dernek ve 7 bin üyesiyle en büyük aşırı sağcı, anayasa düşmanı örgütlerden biri“ olduğunu, „Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Yunanlara ve Yahudilere karşı tahriklerle Almanya’da kutuplaşmaya ve parçalanmaya hizmet ettiğini“ belirtti.

 

 

scroll to top