Home , Avrupa , Almanya’da 8 Havalimaninda Güvenlik Çalışanları Grevde – Yüzlerce Uçuş İptal Edildi

Almanya’da 8 Havalimaninda Güvenlik Çalışanları Grevde – Yüzlerce Uçuş İptal Edildi

HABER MERKEZİ |22.03.2022| Almanya’da havalimanlarındaki güvenlik çalışanlarının grevi nedeniyle dün ülke genelinde bir kez daha yüzlerce uçuş iptal edildi. Grev Frankfurt, Berlin, Bremen, Hamburg, Hannover, Stuttgart, Düsseldorf ve Köln/Bonn havalimanlarında yapıldı.

Düsseldorf havalimanı planlanan yaklaşık 260 uçuştan 140’ının grev yüzünden iptal edildiğini duyurdu. Köln/Bonn havalimanı da 123 uçuştan 73’ünü iptal etti. Hamburg’da yolcuların güvenlik kontrolleri yapılamadığı için tüm uçuşlar iptal edildi. Frankfurt Havalimanı’nın yetkilileri de uçuşlar gerçekleşmeyeceği için yolculara havalanına gelmemeleri çağrısında bulundu. 

Verdi zam istiyor

Grevi örgütleyen işçi sendikası Verdi, Almanya’daki yaklaşık 25 bin güvenlik görevlisinin saat başına aldıkları ücretin en az 1 euro artırılmasını talep ediyor. Sendika ayrıca ücret eşitliğinin sağlanmasını istiyor. Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ise taleplere ‘ütopik’ diyerek karşılamıyor.

Daha önce 4 kez bir araya gelmelerine karşın ücret artışı konusunda anlaşmaya varamayan tarafların Perşembe günü yeniden masaya oturması bekleniyor. 

Grev geçen hafta da vardı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kapanan hava sahaları ve artan yakıt fiyatları nedeniyle zor bir dönemden geçen havayolu şirketleri, geçen hafta Pazartesi ve Salı günleri de grevler nedeniyle Almanya’yla bağlantılı yüzlerce seferi iptal etmek zorunda kalmıştı. (Ozgur Politika)