Home , Avrupa , Almanya’da 8 Eyalette G20 Eylemleri Üzerine Ev Baskınları Yapıldı
Stutgart

Almanya’da 8 Eyalette G20 Eylemleri Üzerine Ev Baskınları Yapıldı

HAMBURG|05.12.2017| Hamburg’ ta G20 sonrası gelişmeler gündemde olmaya devam ediyor. 6-8 Temmuz direnişlerinde gözaltına alınıp tutsak olanların davaları devam ediyor. Bu gün Hamburg savcılığının talimatı ile Almanya’ nın 8 eyaletinde Hamburg, Berlin, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Baden-Württemberg, Sachsen-Anhalt, Rheinland-Pfalz ve Niedersachsen’da operasyonların olduğu bilgisini aldık. Hamburg emniyet müdürlüğünün yaptığı bir açıklamada ‘’G20 zirvesi süreci eylemlerinde ‘’Kamu düzeni ‘’ ve ‘’Barışını’’ bozmakla alakalı olarak 8 eyalette operasyonlar ve ev aramaları oldu’’ dedi. Yine edinilen bilgilere göre Hamburg’ ta polislerin ‘‘Aşırı Sol Örgüt’’ üyelerini de aradığı bilgisi burjuva basına yansıdı.

Sabah 6’da Ev Baskınları Gerçekleşti

Bu aramalar esnasında polislerin ani baskın şeklinde yapıldığı yerlerin olduğu ve çeşitli kişilerin özel evleri dışında G20 süreci öncesinde olduğu gibi bazı kurumlarında basıldığı bilgisi edinildi. Bazı ev aramalarında kişisel telefon,leptop, vb. şahsi eşyalara el konulduğunu öğrenildi. Temmuz ayında Hamburg’ta G20 zirvesi toplanmıştı. Bu zirveye Almanya genelinden ve bazı farklı ülkelerden takviye polis güçleri getirilmişti. Emperyalist – Kapitalist sistem karşıtlarının demokratik hakları olan gösteri – protesto yürüyüşlerine Polis şiddetli saldırmış ve bu saldırılar karşısında direnişler gelişmişti. G20 süreci öncesinde Hamburg’ta faaliyet yürüten kurumlar basılmıştı. G20 süreci içerisinde de bu baskınlar gerçekleşmiş kişilerin evleri ve bazı kurumlar hedef alınmıştı. G20 protestolarında polis saldırılarında birçok aktivist yaralanmıştı. Yüzün üzerinde aktivistte göz altına alınmıştı. Onlarcası da tutuklu yargılanmaya devam etmektedir.

Bugün gerçekleşen baskınlara ilişkin mail yoluyla elimize ulaşan bilgide Güney NRW bölgesi Ver.di sendikasından geldi. 6 meslektaşlarının evlerinin arandığını ve kişisel telefon, bilgisayar vb. özel eşyalarına el konulduğu bilgisi paylaşıldı. Yapılan açıklamada bu davanın Hamburg’ta görülen Fabio Vettorel davasının devamı olduğu söylendi.

FABİO Vettorel Son Duruşması Pazartesi Günü Gerçekleşti

Fabio ‘nun son duruşması geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirilmişti. Atik Haber Merkezi olarak duruşmaları takip ediliyor. Fabio 5 aydır Hamburg‘ ta kanıtsız tutuklu olarak yargılanıyordu. Bir önce ki duruşmada ara kararla tutuksuz yargılanılması devam edilmesi 10.000 Euro kefalet karşılığında  kararı alınmıştı. Üst mahkeme bu karar alınmadan Fabio’nun tutuklu olarak üst mahkemeye gelmesi yönünde baskı yapması kamoyunca tepki çekmişti. Savcılık tanıklarının sorgulamalarına devam edilen duruşmada tanık olarak dinlenen Polislerin çelişkili ifadeleri önceki duruşmalar gibi devam etti. Delillerin tanık ifadelerinin ve polis raporlarının çelişkileri avukatlar tarafından gözler önüne serildi. Avukat tarafından savcılık iddiları polis görüntüleriyle beraber çürütüldü. Önümüzdeki duruşma tarihi 14 Aralık olarak belirtildi. Çeşitli kişilerle dava ve son gerçekleşen operasyonlar üzerine yaptığımız görüşmelerde davada bir çok yönüyle delilsiz bir dava olduğu son operasyonların delil arayışı farklı kişileri benzer davalara çekme girişimi olarak yorumlandı.

Bazı kesimlerde G20 öncesi ve sürecinde olduğu gibi devletin bu saldırı ile yıldırma politikası izlediği görüşünü savundu. Sabah erken saatlerde gerçekleşen baskınlara karşı Hamburg , Stuttgart ve birkaç bölgede daha ani yürüyüşler gerçekleştirilerek son gelişmeler anti – faşistlerce protesto edildi.

Şuan için kesin olmamakla beraber gerçekleşen baskınlarda göz altı yada tutuklamaların olmadığı bilgisi var.