Anasayfa , Avrupa , Alman Kanalı ‘extra 3’ Erdoğan ile dalga geçti: ‘O her şeyi yapabilir’

Alman Kanalı ‘extra 3’ Erdoğan ile dalga geçti: ‘O her şeyi yapabilir’

Unfffffffffffffffffffffbenannt

Almanya’nın NDR televizyonunda yayınlanan “extra 3” isimli mizah programında  Tayyip Erdoğan’ı bir şarkı ile hicveden ve diplomatik krize neden olan program sunucusu Christian Ehring, dün gece yayınlanan bu haftaki programında yine Erdoğan’ı ekranlara taşıdı.

Extra 3’de yayınlanan yeni skeçte bu kez  Erdoğan doğrudan hedef alınmadı.  Erdoğan, her şeyiyle ilgilenen başdanışmanı üzerinden eleştirildi.

Erdoğan`ın başdanışmanını Erkan ismiyle lanse eden program, Almancada er (o) ve kann (yapabilir) kelimelerine gönderme yaparak “Erkan Alles- O her şeyi yapabilir” diye sunuldu.

Skeçte başdanışmanın her şeyi organize ettiği görülüyor. Örneğin mitinglerde açılan bayrağın nereye gideceğinden futbol maçında oynayan Erdoğan’ın karşı konulmasından hoşlanmadığı rakip futbolculara önceden bildirilerek rahatça gol atması sağlandığı belirtilerek hicvediliyor.

Erdoğan`ınson ABD gezisinde yaşananlar ve korumaların “Katil Erdoğan” sloganıyla pankartlı protesto eden göstericilere karşı çıkardığı MÖÖÖ sesleri de mizah unsuru olarak ele alınıyor.

Extra 3 adlı programda 17 Mart tarihinde yayınlanan şarkı diplomatik krize neden olmuş, Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak izahat istenilmişti. Almanya ise söz konusu şarkının basın özgürlüğü kapsamında olduğunu ve müdahale edemeyeceklerini savunmuştu.

Alman ikinci kanalı ZDF’de yayınlanan “Neo Magazin Royale” adlı programın sunucusu Jan Böhmermann ise, programında 31 Mart tarihinde küfür ve hakaret içeren bir şiir okumuş, bu program ise Merkel başta olmak üzere çok sayıda kişinin tepkisini çekmişti.Programın görüntüleri YouTube ve ZDF’nin sayfasından silinmiş, Böhmermann hakkında Mainz Savcılığı tarafından yabancı devlet adamlarına hakaret ihtimali nedeniyle inceleme başlatılmıştı.