Anasayfa , Haberler , Alaattin Karadağ Dava Takip Komisyonundan Açıklama

Alaattin Karadağ Dava Takip Komisyonundan Açıklama

TÜRKİYE | 28 – 10 – 2010 | Alaattin Karadağ 19 Kasım 2009’da polis tarafından vurularak öldürüldü! 19 Kasım 2009’da Esenyurt-Saadetdere Mevkii’nde Alaattin Karadağ isimli bir devrimci polis tarafından infaz edildi. Hem bacağında, hem de göğsünde kurşun girişleri bulunan Karadağ’ın ölümünün ardından yapılan açıklamalarda önce dur ihtarına uymadığı ileri sürüldü, ardından ise ölüm orucu direnişine katıldığına ve devrimci oluşuna dikkat çekilerek, “öldürülmeyi hak etti” mesajı verilmek istendi.

Bu ülkede Karadağ’dan önce de onlarca devrimci aynı şekilde katledildi. Ve bugüne kadar bu infazlar hep aynı senaryolarla perdelenmek istendi. Polis Selahiyatları Kanunu’nda yapılan değişikliklerle ivme kazanan polis terörü ile bu tür infazlar hem sayıca arttı, hem de kapsamı toplumun örgütlü-örgütsüz bütün kesimlerini hedef alır bir biçimde genişledi.

Türkiye’de durmaksızın yargısız infazlar yaşandı, yaşanıyor! Ve maalesef bu infazlar ya tümden cezasız kalıyor ya da etkisiz cezalarla geçiştiriliyor. Yargı mekanizması, yargısız infazları aklama mekanizması gibi işliyor. Yargısız infazlara karşı yürütülecek adalet mücadelesinin yanında saf tutulmazsa bundan sonra da farklı bir sonuç elde edilmeyecektir. Şimdi aynı mücadeleyi yargısız infazlara karşı yürütmek gerekmektedir. Zira yargısız infaz yaşama hakkına karşı işlenmiş en ağır suçlardan biridir ve bu infazlar karşısında yargı mekanizmasının işletilmemesi ise bu suça iştiraktan başka bir anlama gelmemektedir.

9 Kasım 2010 tarihinde bir yargısız infazın yargılanmasına devam ediliyor. Bu sefer yargılamanın “usulen” yapılmaması için, Karadağ’ın yaşama hakkını savunmak için ve adalet için; Baroları, hukuk örgütlerini, tüm hukukçuları, Demokratik Kitle Örgütlerini ve yargısız infaza karşı olan, yaşama hakkını savunan herkesi 9 Kasım 2010 tarihinde Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamaya müdahil olmaya çağırıyoruz.


Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
Alaattin Karadağ Dava Takip Komisyonu
TARİH : 9 Kasım 2010
SAAT   : 10.00
YER     : Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi