Anasayfa , Avrupa , Aktivist Elin Ersson Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

Aktivist Elin Ersson Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

Haber Merkezi | 25.10.2018 | Temmuz ayında sosyal medya üzerinden canlı yayınladığı eylemle dünya gündemine giren 21 yaşındaki Elin Ersson, Havacılık Yasası’na uymadığı ve uçakta bulunan yolcuların güvenliğini tehdit ettiği gerekçeleriyle Göteborg Savcılığında görevli olan savcı James von Reis tarafından hakkında 6 aylık hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Afganlıların sınırdışı edilmesine karşı kurulan Sittstrejken (Oturmagrevi) adlı grubun aktivisti olan Elin Ersson, 25 yaşındaki bir mültecinin şiddet görerek sınırdışı edilmek istenmesine karşı THY’nın İstanbul seferli uçağında kendine bilet aldı. 25 yaşındaki mülteci  gencin o gün sınırdışı edilmeyeceği anlaşılınca aynı uçakta bulunan 52 yaşındaki bir başka mültecinin sınırdışı edilmesini önleyebilmek için eylemini sürdürme kararı aldı. Uçak kalkmak için piste doğru yol alacağı sırada bir anda ayağa kalkarak eylemini başlatan Ersson, hosteslerin oturması yönündeki emirlerini kabul etmeyerek eylemini sürdürdü. Hosteslerin gittikçe sertleşen tavırları nedeniyle sosyal medya üzerinden canlı yayına geçen Ersson, eyleminin nedenini açıklayan bir konuşma yaparak sınırdışı edilmek üzere olan göçmenin ve kendisinin uçaktan indirilmesini talep etti.

‘Hosteslerden tehdit, yolculardan destek’

Paylaştığı görüntüden de anlaşılacağı üzere uçak personelinin gittikçe tehditkar olduğu ve derhal kendisinin ya yerine oturmasını ya da uçaktan inmesini istediklerini belirttiler. Hostesler Ersson’un uçuş güvenliğine zarar verdiğini, eyleminin yasadışı olduğunu ve ne Göçmen Bürosu’nun ne de savcılığın kararına karşı gelemeyeceklerini, konunun kendileriyle ilgili olmadığını bu nedenle diğer yolcuların güvenliğinden ve giden zamanından sorumlu olduğunu belirttiler. Baskılara rağmen eylemini sürdüren Ersson, yolculara sorunun yalnızca bir adamın sınırdışı edilmesiyle ilgili olmadığını, Afganistan’da süren savaş ve şiddetin gündeme getirilmesi gerektiğini ve hükümetin göçmen politikalarının yanlış olduğunu ifade ederek

sonuç alana kadar eylemini sürdüreceğini belirtti. Bu sürede yolcuların da bizzat ayağa kalkarak eyleme destek verdiği görülüyor. Israrlı tavrı sonucunda uçağın pilotuyla görüşen Ersson, pilotun hem kendisinin hem de mültecinin uçaktan indirilmesi kararı alarak polise bilgi verdiğini öğrendi. Böylece eylemine Göteborg Landvetter Havalimanı’nda görevli polislerin uçağa gelip ikisinin de uçaktan indirileceğini bildirmesiyle sonlandırdı ve sınırdışı edilmek üzere olan mülteci ile birlikte uçaktan indi.

‘Havacılık Yasasına muhalefetten suç duyurusu’

Geçtiğimiz cuma günü Göteborg Savcılığı’nda görev yapan Savcı James von Reis tarafından Elin Ersson hakkında İsveç Havacılık Yasası’na muhalefet etmekle suç işlediği gerekçesiyle dava açıldı. Savcı dava dosyasında eylemin diğer yolcuların ve uçağın güvenliğini sarsacak nitelikte olduğunu ve tam yetkiye sahip olan pilotun emirlerine karşı çıkıldığını belirtti. Ersson’un avukatı Thomas Fridh ise yasanın yalnızca uçağın havada olduğu süreyle ilgili olduğunu, uçağın henüz piste gitmemiş olduğunu ve Elin Ersson’un uçağın kalkmasıyla bir sorunun olmadığını yalnızca pilottan mülteciyle beraber indirilmesini istediğini ve pilotun emirlerine tabî olduğunu defalarca ifade ettiğini ve bu durumda ortada bir suçun olmadığını belirtiyor. Mahkeme savcılığın iddialarını onaylarsa Ersson Havacılık Yasası’na karşı suç işlemekten dolayı para cezası ya da 6 aylık hapis cezası almış olacak.

‘Olsa yine yaparım’

TT (Tidningarnas Telegrambyrå – 1921 yılında kurulan ülkenin en büyük ajans şirketi) ile yaptığı söyleşide hakkında dava açılmasıyla ilgili konuşan Ersson, eyleminin meşru olduğunu ve insanların katledilme ihtimaliyle karşı karşıya kalmasına karşı bunu gerçekleştirdiğini, göçmenler yasasında ve göçmen politikasında hükümetin hatalı kararlar aldığını belirtti. Eylemin biçimi hakkında ise ”bugün olsa yine yaparım” diyen Ersson, eylemin bu kadar geniş kitleye ulaşmasını beklemediğini bu nedenle de konunun tekrar gündemleşmesi üzerine mutlu olduğunu belirtti.

Duruşma tarihi henüz netleşmemiş olan ve Göteborg’ta görülecek olan dava ile ilgili izlenimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

Haberin görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=DHz4ZGgO53U