Home , Avrupa , Akdeniz’de yine onlarca mülteci öldü

Akdeniz’de yine onlarca mülteci öldü

akdenizde_yine_onlarca_multeci_oldu_h95664Savaşları yaratan ve destekleyenler milyonlarca insanın ölümüne ortak olanlar, binlerce mültecinin “umut yollarında” hayatlarının sona ermesine neden olan Emperyalistlerin, dünyanın  yoksul halklarına ekonomik savaşlar açarak, yoksulluğa, işsizliğe, sefalete mahkum edenlerin yol açtığı, sebeb olduğu bir süreçte yine Akdeniz’de mülteci dramının sonu gelmiyor. Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecileri taşıyan bir botun batması sonucu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.
Save the Children adlı yardım kuruluşunun verdiği bilgilere göre mültecileri taşıyan bir bot Sicilya açıklarında battı. Sağ kurtarılan kazazedelerin ifadesine göre olayda 40 kadar mülteci boğularak yaşamını yitirdi. Ölü sayısının tahmin edilenin üzerinde olabileceği kaydedildi.
Kurtarılan yaklaşık 200 mültecilerin Sicilya’nın Katanya limanına getirildiği bildirildi. Zeran adlı yük gemisinin söz konusu mültecileri iki ayrı bottan kurtardığı kaydedildi.Sadece geçen hafta Akdeniz’den 7 binden fazla mülteci kurtarılmıştı. Ansa haber ajansına göre yaklaşık 150 kadar mültecinin ise Sicilya’nın Augusta kentinde suçiçeği ve uyuz şüphesiyle karantina altına alındı. Ajans, Pozzallo kentinde de bazı mültecilerin uyuz tedavisi gördüğünü bildirdi.

Sicilya’daki mülteci kamplarının tıka basa dolu olduğunu belirten yardım kuruluşu Save the Childen’ın sözcüsü Di Benedetto, hava şartlarının iyi ve denizin sakin olması nedeniyle şu sıralar çok sayıda mülteci teknesinin Akdeniz’e açıldığını vurguladı.( AHM-DW/dpa, BW/EC)

scroll to top