Home , Avrupa , ADGB’den Açıklama

ADGB’den Açıklama

HABER MERKEZİ|13.04.2023|Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), PKK lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek ve tecriti protesto amaçlı bir etkinlik yapacağını açıkladı. Açıklama şu şekilde;

„BASINA ve KAMUOYUNA

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) ve Avrupadaki Kurdistanlı kurumlar platformu olarak Kürt ulusunun Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın İmralı koşullarında hapsedilmesi ve mutlak tecrit uygulanmasını 24. yılında lanetliyor ve halklarımızı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Adalet ve insan haklarına inanan herkesi 15 Nisan’da Düsseldorf’ta Öcalan’a uygulanan tecride karşı Öcalana Özgürlük adıyla düzenlenecek yürüyüş ve mitinge katılmaya çağırıyoruz.

Öcalan 1999 yılından bu yana İmralı Adası’nda tutuklu bulunmaktadır ve o tarihten bu güne Türk devleti tarafından insanlık dışı muamelelere maruz bırakılmaktadır. Yıllardır tecritte tutulmakta, aile üyelerine, avukatlarına ve tıbbi bakıma erişimi engellenmektedir. Bu uygulamalar kabul edilemez ve temel insan haklarını ihlali demektir.

Faşist Türk devletinin Öcalan’a yönelik muamelesi münferit bir olay değildir. Kürt halkı ve Alevi inancına sahip halklarımızda benzer ayrımcı, ırkçı uygulamalara maruz kalmıştır. Devlet onlarca yıldır Kürt halkını hedef almış ve faşist saldırılar altında, kendi dillerini konuşma ve kültürlerini yaşama gibi temel haklarından mahrum bırakmıştır. Kirli savaş yöntemleri ile Kürt halkı ve mücadelesini teslim almaya çalışmıştır. Kürt özgürlük hareketinin mücadelesi ve direnci her seferinde faşist devletin emellerini kursağında kalmasını sağlamıştır.
Avrupa da bulunan Demokratik Kitle Örgütleri olarak çağrımızı yineliyoruz: Faşist Türk devleti sayın Öcalan üzerindeki tecride son vermeli ve onu derhal serbest bırakmalıdır!

Düsseldorf’ta 15 Nisan’da düzenlenecek olan yürüyüş ve miting, Kürt halkının ve mücadelesinin bizim hepimizin mücadelemiz olduğunu göstermemiz ve Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi çağrısında bulunmamız için bir fırsattır. Adalet ve insan haklarına inanan faşizme, tek adam rejimine karşı herkesi bize katılmaya çağırıyoruz.
Faşist Türk devletinin İmralı ada hapishanesindeki Öcalan’a yönelik tecrit uygulamalarını lanetliyoruz! Sayın Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi çağrısında bulunuyor ve Türk devletinin Kürt halkı ve diğer ezilen uluslar da dahil olmak üzere tüm halkların eşitliği temelindeki haklarına saygı göstermesini istiyoruz. Kürt halkının adalet ve eşitlik mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz.

AVRUPA DEMOKRATIK GÜÇ BİRLİĞİ- AVRUPA KÜRDİSTAN’LI KURUMLAR PLATFORMU
1. Alternatif Karadeniz İnisiyatifi
2. Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)
3. Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK)
4. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E)
5. Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi (ADDKİ)
6. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON)
7. Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE)
8. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK)
9. Avrupa Devrimci Komün Meclisleri (ADKM)
10. Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)
11. Dersim İnşa Kongresi (DİK)
12. Avurpa Ezidi Koordinasyonu
13. İç Anadolu Kürtleri Platformu (PKAN)
14. Maraş Dernekleri Federasyonu (MARDEF)“