Anasayfa , Avrupa , AB'de mülteci politikasında anlaşmazlık

AB'de mülteci politikasında anlaşmazlık

AVRUPA | 21 – 07 – 2010 | Her yıl binlerce kişi kaçak yollarla Avrupa’ya gelmeye çalışıyor. Ortak bir mülteci yasası oluşturulması konusunda Avrupa Birliği ülkeleri arasında görüş ayrılıkları yaşanıyor. AB Komisyonu’nun ortak yasa önerisine başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı Birlik ülkeleri karşı.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin içişleri bakanları Brüksel’de Avrupa Birliği Komisyonu’nun önerisi olan “ortak iltica rejimini” görüştü. Komisyon, Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde aynı mülteci yasalarının geçerli olmasını istiyor.

Ancak bu öneriye Almanya ve Fransa başta olmak üzere bazı ülkeler, yasaların istismar edilebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Komisyon’un önerileri

Ortak yasal düzenleme için bir tasarı hazırlayan Komisyon’un önerileri arasında, mültecilerin iltica başvurusuna altı ay içinde kesin yanıt verilmesi de var. Örneğin Almanya’da bu süre şu anda sekiz ay, bazı durumlarda bu süre daha da uzayabiliyor.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Karar sürecinin hızlandırılması, Komisyon’un önerilerinin yalnızca küçük bir bölümü. Avrupa Birliği Komisyonu, iltica başvurusunda bulunanların altı ay içinde çalışma hakkına kavuşmasını ve başvuru sırasında kendilerine tercüman tahsis edilmesini, mültecilerin hukuki güvenceye kavuşup, tıbbi yardım alabilmelerini istiyor. Komisyon, ortak yasanın, mültecilerin kendilerine iltica için en iyi şansı sunan ülkelere yığılmasını da engelleyeceği görüşünde.

Avrupa Birliği’nin İçişleri ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ebeveyni yanında olmadan başka ülkelere iltica etmek zorunda kalan çocukların durumuna da dikkat çekti. Çocukların da lehineyse aile birleşimine olanak tanınmasını isteyen Malmström, “Önceliğimiz tabii ki ailelerin bulunması, onlara geri dönmeleri için iyi koşullar sağlanması ve çocuğun yararına olması kaydıyla, aile birleşimine izin verilmesi” dedi.

AB’nin içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia MalmstromBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  AB’nin içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmstrom

Almanya ve Fransa karşı

Ancak Avrupa Birliği Komisyonu’nun ortak iltica politikası talebi, Almanya ve Fransa başta olmak üzere pek çok ülkenin tepkisiyle karşılaşıyor.

Alman yetkililer, Avrupa Birliği’nin önerlerinin, yasaları suistimal etmek isteyenlerin eline fırsat vereceği görüşünde. Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ole Schröder, “Biz kendi iltica uygulamamızı muhafaza etmek istiyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin hedefi, 2012 yılına kadar Avrupa Birliği içinde ortak iltica rejimine geçilmesi. Ancak söz konusu önerilerin yasalaşarak yürürlüğe girmesi için tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nun da onayı gerekiyor. (Deutsche Welle)