Home , Haberler , Kadınlar; “Her yer 8 Mart her yer direniş” diyerek direndi

Kadınlar; “Her yer 8 Mart her yer direniş” diyerek direndi

ist_ydkİstanbul: Kadın örgütlerinin Kadıköy’de düzenlemek istediği mitingi yasaklayan valilik kadın düşmanlığını bir kez daha gösterdi. Valiliğin keyfi bir şekilde “Hiçbir şekilde izin verilmeyeceği” kararına karşılık kadın örgütleri, 8 Martta alanda olacaklarını ilan etmiş ve Kadıköy İskeleye çağrı yapmıştı. Aralarında Yeni Demokrat Kadın’ında bulunduğu kadın örgütleri bugün saat 12.00’de Eminönü İskelesi önünde düzenlenecek basın açıklaması için toplanmaya başladığı sırada polis azgınca saldırdı. Basın açıklaması öncesinde Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelen kadınlara polis saldırarak tertip komitesini zorla alandan çıkardı. Binlerce polisin yığıldığı Kadıköy sokaklarında kortej halinde darbe dönemlerini aratmayan uygulamalarla kadınlara saldıran polisler basın açıklamasının yapılmaması için biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

 

YDK aktivistleri gözaltına alındı

Beşiktaş İskelesi’nde gerçekleşen polis saldırısına karşı kadınlar, “Katil polis elini bedenimden çek”, ” Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla direnişe geçti. Direnişe geçen YDK aktivisti Rahime Karvar ve Aysel Kayagözaltına alınırken, polis Rahime Karvar’ı darp ederek, gözaltına aldığı ve ters kelepçe taktığı öğrenildi.

Polis, kadınların bir araya gelmemesi için azgınca saldırırken yasak tanımayan kadınlar Kadıköy sokaklarını eylem alanına çevirdi.

Kadınlar; “Her yer 8 Mart her yer direniş” diyerek direndi

Kadıköy sokaklarını eylem alanına çeviren kadınlar saat 13.00’te Bahariye caddesinin girişinde bulunan Boğa heykeline çağrı yaptı. Ara sokaklardan, ana caddelerden Boğa heykelinin bulunduğu alana direniş sloganlarıyla akan kadınlar, halaylar ve zılgıtlarla caddeyi trafiğe kapattı.

Boğa heykeli çevresindeki kadınlar “Her yer 8 Mart her yer direniş”sloganları ile eylemlerini sürdürürken “Burada açıklama yaptırtmayız”diyen polise “Jin jiyan azadi”sloganlarıyla karşılık verdi. Polis, “Jin jiyan azadî”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganlarını atan kadınlara “yasadışı slogan atıyorsunuz” diyerek tehdit etmeye devam etti.

Ayrıca “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganının atıldığı esnada Kürdistan sendromunu azan bir polis amiri “Kürdistan-Mürdistan yok” diyerek kadınlara yönelik saldırı talimatı verdi.

Yüksekdağ ve danışmanına polis saldırısı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul 8 Mart Platformu’nun eylemine destek vermek için Kadıköy Boğa Heykeli önüne geldiği sırada polisler tarafından engellenmek istendi.

Polisler, Yüksekdağ’ı kalkanlarıyla darp etmek isterken, buna tepki gösteren Yüksekdağ’ın danışmanı Sıtkı Güngör’e de saldırdı. Polislerin, Güngör’ü yere düşürerek tekmelediği görüldü.

Güngör’ü polislerin arasından Yüksekdağ ve çevredeki halk aldı

 

“Özsavunmamız için direndik, direnmeye devam edeceğiz”

Boğa heykeli çevresinde halaylar, zılgıtlarla ve attıkları sloganlarla polisin tehditlerini boşa çıkaran kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadın örgütleri adına yapılan açıklamada “Biz neyi istediğimizi biliyoruz. Barış ve özgürlük istiyoruz. Bu yüzden mücadele etmeyi ve direnişi seçtik. Savaşa karşı barış için, yaşam alanlarımız için, özsavunmamız için direndik, direnmeye devam edeceğiz” denildi.

IMG 0290Açıklamanın ardından eylemlerini bitirdiklerini açıklayan kadınlara polis, hızlıca dağılması yönünde baskı yaparak tehdit girişimlerine devam etti. Kadınlareylemin sonlanmasının ardından toplu halde Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Bahariye Caddesi’nden Sakızgülü sokağına dönen kadınlara polis barikat kurarak kadınları engellemeye çalıştı. Bu engellemeye karşılık kadınlar tepkilerini göstermek için polise pet şişeler attı. Bunun üzerine polis yoğun biber gazı ve plastik mermilerle kadınlara saldırdı. Gaz nedeniyle fenalık geçirenler olmasına rağmen yürüyüşe iki koldan devam etti.

Mehmet Ayvalıtaş parkına doğru yürüşe devam eden kadınlara polis plastik mermilerle saldırmaya devam etti. Polisin saldırısı sonrası geri çekilen kadınlar ara sokaklardan uzaklaşarak alanı terk etti.

scroll to top