Home , Haberler , TC Rojava‘ ya Yeni Saldırı Hazırlığında

TC Rojava‘ ya Yeni Saldırı Hazırlığında

HABER MERKEZİ|15.10.2021| Reuters’in haberine göre Türkiye Rojava’ya yönelik yeni bir askeri harekat hazırlığına başladı. Haberde Tayyip Erdoğan’ın konuyu Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği, görüşmelerden sonuç çıkmazsa harekatın başlatılacağı belirtildi.

İngiltere merkezli haber ajansı, haberini iki Türk yetkiliden aldığı bilgilere dayandırdı. Bir yetkili „Özellikle düzenli olarak bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rifat olmak üzere bu bölgelerin temizlenmesi gerekli“ diye konuştu. Harekatın zamanı ve kapsamı konusunda henüz bir kesinlik bulunmuyor.

Reuters’e konuşan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyon hazırlıklarını yaptığını söyleyerek „Bunun kararı alındı ve belli bazı ülkelerle gerekli olan koordinasyon gerçekleştirilecek. Konu, Rusya ve ABD ile müzakere edilecek“ dedi. Yetkili, Erdoğan’ın Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirtti.

„Diplomasiden sonuç çıkmazsa operasyon kaçınılmaz“

Reuters’e konuşan diğer bir Türk yetkili de YPG güçlerinin sınırdan en az 30 kilometre geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek son saldırıların Rusya’nın İranlı unsurlarla birlikte tamamen kontrolü altında tuttuğu bölgeden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuyu ele alacağını kaydeden yetkili „Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz gözüküyor“ diye konuştu.

Erdoğan’dan açıklama

Erdoğan cuma namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada „Suriye’de sadece kuzeyi değil, genelinde bildiğiniz gibi PKK, YPG, PYD buralarda cirit atıyor. Tabii destek veren ülkelerin başında da koalisyon güçleri, Amerika geliyor ve bunların verdiği her türlü destek silah mühimmat, bunlarla birlikte bunlar burada terör estiriyorlar. Bunlara karşı bizler tabi mücadelemizi veriyoruz“ dedi.

„Rejim bunlardan gücünü alıyor. Rejime karşı da aynı şekilde bu mücadele sürdürülüyor“ diyen Erdoğan „(Suriye’de) mücadelemiz bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir şekilde devam edecektir“ diye konuştu.

scroll to top