Home , Haberler , 7. Trans Onur Haftası “Direniş ve Barış” temasıyla başlıyor

7. Trans Onur Haftası “Direniş ve Barış” temasıyla başlıyor

Trans

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin bu yıl 7. düzenlediği Trans Onur Haftası, “Direniş ve Barış” temasıyla başlıyor. 13 Haziran’da basın toplantısı ile başlayacak hafta 19 Haziran Pazar günü Trans Onur Yürüyüşü ile sonlanacak.

 İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Trans Onur Haftası’nın programı açıklandı.

13 Haziran’da “Direniş ve Barış” temasıyla başlayacak hafta 19 Haziran’da Trans Onur Yürüyüşü ile sonlanacak.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Barışa dair düşler kuracağız”

“Yaşam hakkından sağlık hakkına, eğitimden ulaşıma, barınmadan hukuka hep ‘direnmek’ oldu var olmanın adı. Bu yıl 7.sini düzenleyeceğimiz Trans Onur Haftasının temasını ise bu sebeple ‘Direniş ve Barış’ olarak belirledik.

“Hafta boyunca yapacağımız panel ve atölyelerle kendi ‘direniş’ alanlarımızı tartışıp hepimizin ihtiyacı olan ‘barışa’ dair düşler kuracağız. Var olmak için direnmenin gerek olmadığı bir dünya düşünün altında buluşacağız.

“Kapitalizme, faşizme, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine karşı olan tüm transfobi karşıtlarını haftaya destek vermeye ve yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz. Unutma! Sen yoksan çok eksiğiz!”

Program

13 Haziran Pazartesi

7. Trans Onur Haftası Basın Toplantısı

Saat: 13.00 Yer: İnsan Hakları Derneği, Beyoğlu

Bedenimle Barışıyorum – Transların Seks Deneyimleri

Saat: 19.00 Yer: Maçka Parkı

Moderatör: Zelal Demir

“İlk cinsel deneyimler her zaman zordur ama transların translık bilinciyle ilk cinsel deneyimleri daha zordur. Kendi bedeniyle barışmak; sisteme karşı isyan ve başkaldırıdır. Bizler bu forumda kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak aslında ilk başkaldırılarımızı konuşacağız.”

14 Haziran Salı

Trans Maskülen Materyal Atölyesi

Saat: 19.00 Yer: İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

“Çoraptan packer, tişörtten binder, olur mu? Olur! Dildo, strap on, packer, kemer, binder, pompa kullanmak istiyorsak illa satın almak zorunda değiliz! Artık malzemelerle bunları beraber üretebileceğimiz atölyemize gelin, kendi ürününüzü kendiniz yapın. (Eski tişört, çorap, iğne- iplik, lastik, makas, tutkal vb. kullanılabileceğini düşündüğünüz yardımcı malzemeleri lütfen yanınızda getirin).”

(Katılım 20 kişiyle sınırlıdır.)

15 Haziran Çarşamba

Transerkeklerin Tarihi: Nereden Nereye

Saat: 18.00 Yer: Aynalı Geçit

Moderatör: Behram Aras

Panelistler: Berk İnan, İlksen Gürsoy

“2000’li yıllarda bireysel ve/veya örgütlü mücadeleleriyle kamuoyunda görünür olmaya başlayan trans erkekler, politik trans erkek mücadele tarihini hep beraber anlatıyor.”

16 Haziran Perşembe

Bir Direniş Alanı: Barınma / Çingene Gül ve Eylül Cansın Misafirhanesi

Saat: 18.00 Yer: Aynalı Geçit

Moderatör: Kıvılcım Arat

Panelistler: Öykü Ay (Bağımsız trans hakları aktivisti), Mor Çatı, Ebru Kırancı (İstanbul Lgbti Dayanışma Derneği)

“Transların en önemli sorunlarından biri olan barınma aynı zamanda yaşam hakkı ile ilintili bir olgu olarak karşımızda durmakta. Dezavantajlı gruplar arasında yer alan translar için barınma dört tarafı duvarlarla çevrili bir alan olmaktan ziyade şiddetten ve önyargıdan uzak bir yaşam alanını ifade etmekte. Bu panelimizde alternatif barınma alanları, dayanışma ağları ve trans toplumu için önemi elzem olan barınma hakkını her yönü ile tartışacağız.”

17 Haziran Cuma

* Bir Direniş Alanı; Kendini Yeniden Kurma Hali Olarak Vicdani Ret

Saat: 13.00 Yer: Aynalı Geçit

Moderatör: Ercan Jan Aktaş / Vicdani Retçi

“Zorunlu askerlik yalnızca “yurdun müdafaasına” yönelik bir uygulama değil, aynı zamanda erkeklerin ve kadınların devletle aralarındaki vatandaşlık ilişkisini belirleyecek bir uygulamadır. Bu yolla erkeklik-devlet-askerlik arasında güçlü bir bağ kurulur, “en kutsal vazife” olan askerlik yoluyla birinci sınıf vatandaşlık erkeklere bahşedilir. Erkeklerin ve de kadınların vicdani ret talepleri işte tam da buradan; sistemin kurduğu erkeklik halleri/heteronormatif eleştirisi üzerinden, onları şiddet kullanmaya zorlayan ulus-devletin siyasi ve ideolojik stratejilerine karşı olduğu kadar, aile ve piyasa gibi erkek egemenliğine dayalı alanlardaki “eril şiddet”e karşı bir içeriğe de sahiptir.”

* İhlal Edilen Bir Hak: Translar ve Hukuk

Saat: 16.00 Yer: Aynalı Geçit

Moderatör: Kıvılcım Arat

Panelistler: Av. Eren Keskin , Av. Bülent Kırdar, Av. Metehan Arısoy

“Trans toplumu açısından en önemli sorunlardan biri hukuka erişimin önündeki engeldir. Translara yönelen saldırıların cezasız kaldığı, suçluların ödüllendirildiği bir hukuk sistemi beraberinde bütün hakların ihlal edildiği bir toplumsal düzeni getiriyor. Bu panelimizde değerli avukatlarımızla birlikte yargıyı, hak ihlallerini ve çözüm yollarını tartışacağız.”

* Kokteyl, Kermes, Trans But Film Gösterimi

Saat: 19.00 Yer: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Trans*evinde kalanların her hafta Eğitmen Refiye Özsoy ile birlikte ürettiği takıları kokteyl ve kermes eşliğinde sizlere sunuyoruz.

2014’te FACE İnsan Hakları Yarışması’nda Trans X İstanbul filmiyle Özel Mansiyon kazanan Maria Binder’in son filmi, Türkiye’de İnsan Hakları ve Trans*lara parçalı bir bakış atıyor. Bir cinayet işlendiğinde, geriye ne kalır? Trans* hayatı nelerden ibarettir? Günlük nefret ve şiddetle nasıl baş edilir? Yönetmen Binder, bu izlerin peşinde direniş ve hayatta kalma içgüdüsünü takip ediyor, dışlanmışları derliyor; Nazım Hikmet, Foucault, Benjamin ve Zeki Müren’in sözlerinden esinlenerek Trans* hayatların parçalarını topluyor. Trans*BUT, bir sorudan yola çıkan bir belgesel araştırma: “Her şey yıkılırken insan hayata nasıl devam eder?”

18 Haziran Cumartesi

* Görünmeyen Emek: Seks işçiliği

Saat: 13.00 Yer: Beyoğlu Kültür Sanat – Donkişot – Hazzo Pulo Pasajı

Moderatör: Deniz Tunç

Panelistler: Kemal Ördek ( Kırmızı Şemsiye ), Demet Yanardağ ( İzmir Siyah Pembe Üçgen)

“Türkiye ve Dünya’da seks işçilerinin güncel durumu, mücadele tarihi, çalışma koşulları ve hak mücadelelerini alanında uzman katılımcılarla tartışacağız.”

* Ortak Tahayyül: Barış

Saat: 16.00 Yer: Beyoğlu Kültür Sanat – Donkişot – Hazzopulo Pasajı

Moderatör: Kıvılcım Arat

Panelistler: Filiz Kerestecioğlu ( HDP İstanbul Milletvekili), Selina Doğan (CHP İstanbul Milletvekili)

“Yaşadığımız süreç 90’lı yıllardan daha kötü bir noktaya evrilirken toplumsal barışı sağlayabilecek tüm dinamiklere karşı sistematik bir sindirme politikası güdülmekte. Tüm bu sistematik yok etme politikalarına karşı ‘Barış’ taleplerimizi daha üst bir noktadan dillendirmek için değerli milletvekillerimiz ile bir araya geliyor ‘barış’ için sesimizi yükseltiyoruz.”

* Trans X İstanbul Film Gösterimi

Saat: 19.00 Yer: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

“Bu film, devlet ve toplumun kültürlerarası ilkel bir mekanizma aracılığıyla (siyasal dışlanma kriteri olarak görünürdeki kişisel özelliklerini) ellerinden aldığı onur ve namuslarını geri kazanmak için kendiliğinden ve mizah içinde harekete geçen insanları görünür kılmayı hedefliyor.” – Maria Binder

19 Haziran Pazar

7. Trans Onur Yürüyüşü

Saat: 17.00 Yer: Fransız Konsolosluğu önü