Home , Avrupa , Yüzlerce İnsan Demokrasi ve Özgürlük İçin Alanlara Çıktı

Yüzlerce İnsan Demokrasi ve Özgürlük İçin Alanlara Çıktı

Mannheim |03.10.2018| Mannheim’da 3 Ekim Çarşamba günü demokrasi, insanlık ve hukuk devleti için ve burjuva partilerinden, spor kulüplerine, kiliselerden sendikalarına, STK’lardan farklı kurum ve kuruluşlarına varana kadar geniş bir eylem birliğinin çağrısıyla 9 binden fazla kişinin de katıldığı bir eylem gerçekleşti. Saat 14’de Alter Messeplatz’dan başlayan ve Mannheim’ın merkezinden geçen eylem saat 15 civarı Schloss’a vardı.

Schloss’da; eylemin çağrısında bulunan ve protestan kilisesinin papazı, eyleme katılanları selamladıktan sonra, eylemi neden örgütleme ihtiyacı hissettiğini aktardı. Chemnitz’de alman faşistlerin genç bir almanın, göçmenler tarafından öldürülmesini bahane ederek, sokağa çıkıp faşist ideolojilerini topluma aşılamaya çalışmalarını protesto etmek istediğini aktardı. Aynı zamanda demokrasi yanlısı, ortak değerlerin ön planda tutulduğu bir toplumu hedeflediğini söyledi.

Papazın ardından Mannheim belediye başkanı Peter Kurz konuşarak, Mannheim’da yıllardır farklı milliyet ve görüşlerin barış içinde birlikte yaşadığına değinerek, bunun her yere örnek, ayrıca barış içinde birlikteliğin ön planda olması gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından, yunanlı bir sanatçı tarafından stand up  gösterisi vardı. Eylem, yapılan farklı kısa konuşmaların ardından bitirildi.

scroll to top