Anasayfa , Takvim , 23. Gençlik Kültür-Sanat Festivali (FRANKFURT)

23. Gençlik Kültür-Sanat Festivali (FRANKFURT)

YDG_23_GKSFFRANKFURT | 20 – 08 – 2013 | 23. Gençlik Kültür-Sanat Festivali – Başvurular için ydg-online.org

İsyan Meşru, Direniş Enternasyonaldir! – 23. Gençlik Kültür-Sanat Festivali’nde Buluşalım!

Günümüz dünyasında, sınıfsal çelişkilerin gün geçtiktçe daha da keskinleştiği bir süreçten geçmekteyiz. Egemen sınıflar, bir taraftan yaşamı daha da zorlaştırmak için ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel saldırılarına devam ederken, diğer taraftan içinde yaşadığımız ortamı bozarak, doğayı katletmektedirler. Tamamen sömürüye dayalı emperyalist-kapitalist sistem, her gün yeni krizleri beraberinde getirmektedir.

Yine artan ırkçı politikalarla birlikte, devlet eliyle beslenip büyütülen ırkçı parti ve örgütler, son süreçte göçmenlere ve anti-faşistlere karşı saldırılarını arttırmıştır. Almanya’da NSU davası ve anti-faşistlere yapılan operasyon, Fransa’da anti-faşist genç sendikacı Clément Méric’in katledilmesi, son süreçte yaşadığımız saldırılardan birkaçıydı sadece.

Tüm bu saldırılara karşı direniş ve mücadele de sürmektedir. Afrika’da, Brezilya’da, Şili’de, Occupy eylemlerinde başta gençlik olmak üzere, kitleler varolan sisteme karşı hoşnutsuzluklarını dile getirmekte, yer yer canlarını feda etmekteler.  Tahrir’de simgelenen direniş, her ne kadar egemenlerin darbesi ile kesilsede, isyan ruhu tüm Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyasını sarmış durumdadır. Uzak Asya ve Latin Amerika kıtalarında yükselen isyan sesleri enternasyonal anlamda yankısını buluyor.

Geride bıraktığımız son süreçte, Türkiye’de “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” ve “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!” sloganlarıyla başlayan Taksim Gezi Parkı direnişi, önemli bir gündem oluşturmuştu ve oluşturmaya devam etmekte. Doğanın katili emperyalist-kapitalist devletler ve tüm uşakları gibi, AKP hükümeti özgülünde faşist T.C. devleti de Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçları keserek yerine alışveriş merkezi kurma düşüncesiyle çalışmalara başladı. Fakat başta halk gençliği olmak üzere; her görüşten, renkten, mezhepten, milliyetten, cinsiyetten halk; T.C. faşizmine karşı sokak sokak direnerek taleplerini haykırdı. Türkiye’nin her bölgesinden yayılan “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” sloganı egemenlerin korkularını daha da büyüttü. Korku duvarını aşan halk, artık egemenlerin korkulu rüyası olduğunu hissettirmeye başladı. Faşist T.C. devletinin bu direnişe yanıtı her zamanki gibi saldırı ve baskı oldu. Türkiye’nin farklı şehirlerinden Mehmet Ayvalıtaş (20), Abdullah Cömert (22), Ethem Sarısülük (26), İrfan Tuna (47), Medeni Yıldırım(18), Ali İsmail Korkmaz (19) ve son olarak Ahmet Atakan (22) katledildiler. Yine çok yakın mesafeden, hedef gözeterek insanların üzerine sıkılan gaz bombaları ve plastik/gerçek mermiler; ölümlerin yanında, körlüklere ve kalıcı hasarlara da sebep oldu. Devlet, yaralayıp öldüremediği direnişçileri de gözaltı ve tutuklamalarla bitirmeye çalışmaktadır.

Yeni Demokratik Gençlik olarak, kuruluşumuzdan bu yana düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz Gençlik Kültür Sanat Festivali’mizin bu sene 23.sünü gerçekleştireceğiz. “Taksim-Lice-Rojava-Brezilya-Şili-Tahrir! İsyan Meşru, Direniş Enternasyonaldir!” başlığıyla gerçekleştireceğimiz festivalimizle, Taksim Gezi Parkı direnişini selamlayarak, her alanı “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş!” şiarıyla Taksim’e çevireceğimizi bildiriyoruz.

Bu anlamda kültür-sanat çalışmalarımızın somut ürünü olan 23. Gençlik Kültür Sanat Festivali’mizle, başta Taksim Gezi Parkı direnişi olmak üzere, dünyadaki tüm ezilen halkların direnişini selamlayarak anti-faşist, anti-emperyalist mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz!

16 Kasım 2013 tarihinde Frankfurt’ta gerçekleştireceğimiz YDG 23. Gençlik Kültür Sanat Festivali’mizde, tüm halk gençliğini “Müzik, Kısa Film, Halk Dansları, Tiyatro dallarında katılmaya ve eserlerini, emeklerini bizlerle paylaşmaya çağırıyoruz. Yaratılan her eserin, her emeğin faşizme ve emperyalizme karşı mücadelede bizleri daha güçlü kılacağına olan inancımızla diyoruz ki:

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın/ yok edin insanın insana kulluğunu!/ BU DAVET BİZİM!”

Jüri Üyeleri : Hasan Sağşam, Hakan Vreskala, Çetin Oraner, Medet Aslan, Şebnem Sönmez, Çağlar Deniz, Kenan Taşkesen, Umut Güngördü, Güney Brusk, Şahin Özer, Buket Şahin, Mahmut Demir

Konuklarımız: Şehit Aileleri, Grup Haykırış, Çetin Oraner, Hakan Vreskala, Medet Aslan

16.11.2013 – Saat 11

Saalbau Grisheim Frankfurt / ALMANYA