Anasayfa , TÜRKİYE , “Sivası’ın ışığı Taksim’de yanıyor!”

“Sivası’ın ışığı Taksim’de yanıyor!”

kadiköy_psakdİSTANBUL | 24 – 06 – 2013 | Binlerce kişi Kadıköy’de Sivas katliamının 20. yılında katliamı lanetlemek ve 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesini protesto etti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Beştaş Veli Dernekleri tarafından organize edilen Mitinge Partizan, ESP, DHF, HDK gibi pek çok devrimci demokrat kurum mitingdeki yerini aldı.

Nunune Hastanesi ve Söğütlüleşme olmak üzere iki koldan meydana yürüyüş düzenleyen kurumlar Taksim direnişinin coşkusuyla binler olarak Kadıköy Meydanı’nı doldurdu.

Söğütlüçeşme kolunda yürüyüşün en önünde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi imzalı Hz. Ali’nin resmi taşınırken, PSAKD’ın diğer birçok şubesi imzalı pankartlarla ve taleplerini dile getiren yazılarla yeri aldı.

Kitle Gezi Direnişinde yükselen “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganının yanı sıra “Madımak utanç müzesi olmalıdır”, Sivası unutma, unutturma”, “Sivas’ta katledenler AKP’yi kuranlar” sloganlarını haykırdı.

Partizan ise yapılan eyleme kitlesel bir şekilde katıldı.

Yürüyüş sırasında, “Sivas katliamının 20. Yılında öfke ve direnişi büyütelim“, “Mutlaktır ülkemizde devrim yeni bir işaret fişeğidir Taksim” ve “PARTİZAN “ yazılı pankartların yanı sıra “Sivas’ın katili Patron- Ağa devleti”, “Diyanet işleri dağıtılsın”,”4+4+4 sistemine hayır“, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” yazılı dövizler taşındı.

Yürüyüş boyunca ajitasyon metini okundu. Metinde Sivas’ın katilinin devlet olduğu ve katliamcı zihniyetini hala devam ettirmekte olduğunu belirtildi. “Yıllar önce Sivas katliamını yapanlar bugün Roboski katliamını yapanlardır ve aynı katliamcı zihniyet devam etmektedir” denildi. Ayrıca yürüyüş boyunca Taksim Gezi Parkı direnişinde kaybettiklerimizin adları okunarak “burada” denildi.

Yürüyüş boyunca kitle sık sık “Sivasın katili Patron- Ağa devleti”, ”önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya “,”Ağa-Patron devletini yıkacağız halk iktidarı kuracağız”, ” Sivas şehitleri ölümsüzdür” şeklinde sloganlar attı.

Partizan kortejine ilgi oldukça yoğundu. Yürüyüş sırasında halk Partizan’ın geçişi sırasında zılgıt çekerek Partizan geçene kadar alkışladılar.

Partizan kitlesi alana girdiği anda anons yapıldı. Anonsun ardından meydanda bulunan kitle Parizan’ı coşkuyla alkışlaması görmeye değerdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Madimak’ın, Roboski’nin, Reyhanlı’nın Hesabını sormak Barış ve Demokrasi için, Taksim ruhuyla yürüyoruz” yazılı pankart açarken “Sivas’ın ışığı Taksim’de yanıyor”, “Unutma, unutturma Madımak hala yanıyor farkında mısın Zara Genlik Platformu” vb pek çok imzalı imzasız renkli pankartlar alanda yer buldu.

Atılan coşkulu sloganlar eşliğinde alana girilmesinin ardından program başlatıldı.

Sivas’ta katledilen ve Taksim’deki direniş sırasında şehit düşenler şahsında saygı duruşunun yapıldı.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül bir konuşma yaptı. Bülbül sözlerine önemli bir tarihe tanıklık edildiğini söyleyerek Gezi Direnişiyle başladı. Bülbül hiçbir şekilde devletin dayattığı tekliği kabul etmeyeceklerini, mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı. Başbakanın mitingelerinin tek adam politikalarını iflas ettiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Bülbül, çeşitli devlet “erkanlarından” gelen “başka devlet projelerine de Pir sultan Abdal adını veririz” türünden söylemlerini kabul etmediklerini, zaten gerçekte böyle bir niyet olmadığını vurgulayarak sözlerini bitirdi.

Taksim Dayanışması adına konuşan TTB Merkez Konseyi Osman Öztürk ise konuşmasında dayanışmanın taleplerini dile getirerek, direnişin henüz bitmediğini dile getirdi.

Ardından Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı bir konuşma yaptı.

Yapılan miting Sebahat Akkiraz, Arif Sağ ve Mustafa Özaslan türkülerinin ardından sonlandırıldı.