Anasayfa , Haberler , Taksim; Sokak Sokak Direniş!

Taksim; Sokak Sokak Direniş!

ist_partizanISTANBUL | 02-06-2013 |Bugün gün boyunca İstiklal Caddesi, Tarlabaşı, Taksim Meydan’ına çıkan her sokakta çatışma ve barikat vardı. Bugün sabah erken saatlerde başlayan polis saldırılarına karşı kitle ara sokaklarda barikat kurdu. Gümüşsuyu, Tarlabaşı, İstiklal Caddesi Taksim Meydan’ı ve Elmadağ’da polis saldırılarına karşı kitle çatışma alanlarından geri çekilmeyerek karşılık verdi.

On bini aşkın insanı olduğu eylemde kitle, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” gibi birlik sloganları haykırdı.

Gaz bombalarından, plastik mermilerden ve tazyikli sudan yüzlerce kişi yaralandı. Çok sayıda ağır yaralının da bulunmasına rağmen ambulansların yaralılara ulaşması polis tarafından engellendi. İstiklal caddesi boyunca ağaç kalaslarıyla barikatlar kuruldu.

Partizan Kitlesi Barikatlara Yüklendi

Partizan ve YDG’nin de bulunduğu kitle sürekli alkışlarla ve sloganlarla polis barikatına yüklendi. İstiklal Caddesi’nde çatışan Partizan kitlesi sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya “, ”Faşizme isyan halka önder Partizan” sloganlarını attı.

Kitle “Sık bakalım, sık bakalım biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar copunu at, delikanlı kim bakalım”, “Taksim bizim, İstanbul bizim” diye sloganlarını sıkça attı. İstiklal Caddesi’ndeki kitle, alkış ve zılgıtlarla mobese kameralarını yerinden söktü.

Ara sokaklardan da Partizan’ında aralarında olduğu binlerce kişi Taksim Meydanı’na çıkmak için polis barikatına yüklendi. Burada da diğer bölgelerdeki gibi azgınca yapılan saldırının ardından kitle ara sokaklara dağıldı. Partizan kitlesi ara sokaklarda “Önderimiz İbrahim İbrahim kaypakkaya”, “Her yer Direniş Her Yer Taksim” sloganlarını haykırdı. Partizan’ın kitlesine ara sokaklarda oturan kitle, camlardan bölge sakinleri alkışlayarak destek verdi. Ardından kitle Alman lisesinden yürüyerek İstiklal’de buluştu. Ardından kitle çatışa çatışa Taksim Meydanı’na girdi. Saatlerce, günler süren çatışmanın sonunda yüzbinler Taksim’e girdi.

Yüzbinler Taksim’de

Saat 16.30 sularında aralarında Partizanında bulunduğu yüzbinlerce kişi Taksim Meydanı’nı doldurdu. Ara sokaklarda da direnen kitle Taksim Meydanı’na aktı. Gezi Parkı’nda polis barikatının kaldırılmasıyla ve polis Taksim Meydanı’ndan çekildi. Taksim Meydanı’nı dolduran kitle, burada “Faşizme karşı omuz omuza” “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı. Saat 17.30’da kitle Gezi Parkı’ndaki bariyerleri yıktı burada buluan barakaları ateşe verdi. Kitle hep bir ağızdan slogan atarak zaferi kutladı.

Taksim Meydanına giren Partizan kitlesi “yüce dağlardan sesler geliyor” türküsüyle halaya durdu. Partizan kitlesinin kitleselliği ve coşkusu dikkat çekiciydi. Ayrıca “Partizan” yazılı pankart Taksim Meydanı’na asıldı. Partizan kitlesi alanda sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını attı.

TKP/ML Militanları Yazılamalar yaptı

Taksim’deki çatışmalarda TKP/ML militanları tarafından da bir dizi eylemler gerçekleştirildiği gözlemlendi. Taksim Tünel’den İstiklal Caddesi boyunca ve Taksim Meydanı’nda , “Yaşasın halk savaşı”, “Biz kazandık” gibi TKP/ML TİKKO imzalı yazılamalar yapıldığı  görüldü. Ayrıca TKP/ML militanlarının öncülüğünde kitlenin Gezi Parkı civarında polisle çatışmalar yaşadığı, burada yine militanların önderliğinde bir TOMA’nın ve bir Çevik Kuvvet Otobüs’ünün kullanılmaz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha sonra bölgede militanlar öncülüğünde bir panzerin yaklaşık 30 dk alıkoyulduğu ve burada polisin havaya ateş açtığı belirtiliyor. Militanların ateş açan polise yönelmesi üzerine panzerin olay yerinden uzaklaştığı da gelen bilgiler arasında.

Yine aynı bölgede militanlar kitleye öncülük yaparak polisi İnönü Stadyum’una kadar sürdüğü ve cadde boyunca barikatlar kurulduğu gelen bilgiler arasında.

Ayrıca cadde boyunca, “Halk ordusu TİKKO hesap soracak”, “Ağa- Patron devletini yıkacağız, halk iktidarı kuracağız”, “Yaşasın halk savaşı”, “Yaşasın partimiz TKP/ML”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” TKP/ML TİKKO imzalı yazılamalar yapıldığı gözlemlendi.

Ayrıca militanların halk tarafından yoğun ilgiyle, alkışlarla karşılandığı dikkatlerden kaçmadı.

Gezi Parkı’na, Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’nin bir çok yerine militanlar tarafından yazılamalar yapıldı.

Militanlar, Taksim Meydanı’nın duvarlarına “TKP/ML TİKKO” yazılı imzalar attı. Taksim Meydanı’nda bulunan çevik kuvvet araçlarına, şirketin güvenliğinin kaldığı konaklama yerine ve polis nöbet kulübesine “TKP/ML TİKKO” imzalarını attı. Ayrıca polis aracını kırarak aracın üzerine “TKP/ML TİKKO” yazılamaları yaptı. Militanlar yazılama yaparken “Yaşasın partimiz TKP/ML halk ordusu TİKKO TMLGB” sloganlarını attı.