Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , 15-16 Haziran direniş ruhuyla, işçiler Avcılar’da yürüdü

15-16 Haziran direniş ruhuyla, işçiler Avcılar’da yürüdü

IMG_0575

İstanbul: Avcılar Belediyesi’nin işten attığı Temizlik İşçilerinin işlerine geri dönme ve sendikal haklarına saygı taleplerinin haykırıldığı kitlesel bir yürüyüş ve etkinlik gerçekleştirildi.

Belediye-İş, Deriteks, TÜMTİS, Haber-İş, TGS, DİSK Gıda-İş, Cam Keramik-İş, TMMOB, KESK ve Liman-İş’in yer aldığı platformun çağrısıyla Avcılar Marmara Caddesi girişinde toplanan yüzlerce işçi emekçi, çocuklarıyla “Hak verilmez alınır. Zafer sokak ta kazanılır” sloganlarıyla Avcılar Belediyesi’ne yürüdü.

Sendikalı oldukları için işten atılan Avcılar Belediyesi temizlik işçileri bugün yaptıkları kitlesel ve coşkulu etkinlikle 46. yılında 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Ayaklanmasını andı. Eyleme Haziran Hareketi, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB), HDP, Mücadele Birliği, Partizan, Kaldıraç, Alınteri, BDSP, EMEP, Halkevleri, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi, Kardelen Kültür Merkezi,  Devrimci Kültür ve Dostluk Derneği destek verdi.

Eylemde çağrıcı kurumların imzasını taşıyan “15-16 Haziran ruhuyla direniyoruz” pankartı yanı sıra Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube imzalı “Avcılar Belediyesi’nde atılan işçiler geri alınsın ” ve “Bakırköy Belediyesi’nde atılan işçiler geri alınsın” pankartı açıldı. Ayrıca erkek şiddetiyle katledilen Nurcan Aslan’ın ailesi, arkadaşları ve kadın örgütleri de “Kadın cinayetleri politiktir” tişörtü giyerek Nurcan Aslan için açılan pankart ile katıldı. Marmara Caddesi boyunca süren yürüyüşte direniş çadırına kadar coşkulu bir şekilde “Kurtuluş yok başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “ATİK’li tutsaklar yalnız değildir”,  “Yılgınlık yok direniş var”, “Hak verilmez alınır zafer sokak ta kazanılır” sloganları yanında “İnsanca yaşam sendikalı çalışma istiyoruz. Alacağız!” dövizleri taşındı.

Atılan işçiler geri alınsın

Direniş çadırına varıldıktan sonra etkinlik devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı haykırıldı. Saygı duruşunun ardından Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Nihat Alçiçek aldı. Alçiçek konuşmasında 15-16 Haziran’ı yaratanları selamladı ve bu büyük direnişte hayatını kaybeden işçilerin isimlerini anarak, işçi ve emekçilerin mücadelesinin sürmekte olduğunu belirtti. Belediye başkanına seslenen Alçiçek, atılan işçilerin geri almaması durumunda ise mücadelenin daha da sertleşeceğini söyledi. Sendikalı işçilerin 25/2’den atmanın utanç verici olduğunu belirten Alçiçek, işçilerin ve çocuklarının geleceğiyle oynandığını vurguladı.

“Tek yumruk olma zamanı”

Eylem çağrısı yapan sendikalar adına basın açıklamasını Belediye-İş Sendikası Genel 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir okudu. 15-16 Haziran’ı ruhunu selamlayan Özdemir, işçi sınıfı tek yumruk olduğunda neleri başarabileceğine dikkat çekti. Sermayenin son dönem saldırı yasaları olan özel istihdam büroları, kıdem tazminatının gaspı, 657 sayılı devlet memurları kanununa dönük saldırıları püskürtmenin yolunun işçi-emekçilerin topyekun mücadelesinden geçtiği belirten Özdemir, Avcılar Belediyesi’nde çalışan ve direniş çadırını ziyaret ettiği için Tüm Bel Sen temsilcisinin sürgününe gönderilmesinin mücadele ile engelleneceği yapıldı.

Basın açıklamasının ardından Pınar Aydınlar söz alarak, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin birlik olması gerektiğini ifade ederek, 17 Haziran’da duruşmaları görülecek olan ATİK’li tutsaklarla dayanışmaya çağrısında bulundu. Konuşmanın ardından Aydınlar, söylediği marşlarla, türkülerle hep birlikte halaylar çekildi. (ozgurgelecek.net)