Home , Haberler , 137 isimden Munzur Festivali için çağrı!

137 isimden Munzur Festivali için çağrı!

Türkiye|09.07.2017|137  isim bir araya gelerek, „Munzur’un coşkusunda özgürlük ve adalet için buluşuyoruz“  başlığı ile Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne dair çağrı bildirisi yayınlandı.

Sanatçı, akademisyen, yazar, gazeteci ve ekolojistlerden oluşan 137 isim, Dersim halkı tarafından hazırlıkları devam eden ve 27 Temmuz’da yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin bildiri yayımladı.

Kamuoyunun bildiği gibi Munzur Kültür ve Doğa Festivali, ‚OHAL‘ koşullarında, Dersim halkının doğasız, Dersim doğasının ise insansız kaldığı, siyasi iktidarların ve sermayenin Dersim’e yönelik zalim uygulamalarına karşı ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasaklarıyla, baskıyla oluşturulmuş korku çemberini kırdı. Her şeyin karneye bağlandığı zamanlarda ekmeği, tuzu özgürleştirdi. Sürgünün sonu ve toprağa özlemin adı oldu. 94’teki köy boşaltmaları, lanetli baraj projeleri ve devlet baskılarına karşı halkın çığlığı oldu. İnsansızlaştırılmak, talan edilmek ve teslim alınmak istenen bir kentin varoluş mücadelesinde yerini aldı. Bir halkın tarihine, kültürüne, inancına ve doğasına sahip çıkma çabasının adı oldu. Varlık nedenini o kadar güçlü ve o kadar güzel gerçekleştirdi ki, halklarımızın ilgisini ve teveccühünü kazandı. Dersim’in vazgeçilmezi oldu“şeklinde başladı açıklama.

Dayanışma Kurulu’nun devamı olan DEDEF’in, demokratik kurumların ve belediyelerin çabalarıyla bugünlere taşındığı dile getirilen açıklamanın devamında festivalin ilkinin 2000 yılında gerçekleştirildiği ve Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Dersim Dayanışma Kurulu ve halkın sahiplenmesiyle gerçekleştirildiğine vurgusu yapıldı.

Munzur’un halkın festivali olduğuna vurgu yapılan bildiride, Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından gerçekleştirileceği açıklamasına tepki gösterilerek, „Artık o kadar halkın oldu ki, emeğiyle yaratanlar bile bir daha festival olmayacak diyemez. Bugün atanmış ve halkın iradesine el koyan kayyum aracılığı ile el koymak istedikleri bu rüyadır, bu ruhtur. Devlet törenine dönüştürmek istedikleri bu itaatsizliktir. Asla kabul etmiyoruz“ denildi.

Kayyumun yapacağı festivale katılacak sanatçılara çağrı

„Festivalin içinin boşaltılmasına, karakterinin bozulmasına izin vermeyeceğiz“ vurgusu yapılan bildiride, kayyumun düzenleyeceği festival programına çağrılan ve katılmak isteyen sanatçılara bu kararlarını gözden geçirmeleri ve sanatçı duyarlılığı ile hareket etmeleri gerektiği çağrısı yapıldı. Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi: „Bizler aşağıda imzası olan sanatçı, akademisyen, yazar, basın mensubu ve Dersim halkının dostları olarak halkın iradesine el koyan ve festivali devlet törenine çevirmeye çalışan kayyumun festivaline değil, halkımızın ortak iradesiyle beraber demokratik kurumların yapacağı Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne katılacağımızı belirtmek istiyoruz. Buradan bir çağrıyla kayyumun festivaline katılacak olan sanatçı dostlarımıza yapmak istiyoruz. Sizler de bizim gibi Dersim halkımızın ortak iradesiyle gerçekleştirilecek olan festivale katılmanızdır.“

Bildiride imzası bulunan isimler şunlar:

A.Dersim Güler – Ali Haydar Can – Ali Bilgin – Ali Geçimli – Alişan Önlü – Arhat – Armağan Uludağ – Arif Bilgin – Adnan Şahin – Arzu İnan – Akın Yanardağ – Aydın Öztürk – Ayla Yılmaz – Ayşe Batumlu – Baki Düzgün – Barış Atay – Beyza Üstün – Burhan İşiyok – Bülent Çetindağ – Candan Badem – Cihan Erdoğan – Çiya – Çetin Yılmaz – Deniz Esmer – Devrim Tekinoğlu – Dicle Anter – Dicle Munzur – Dilek Piya Koç – Doğan Çelik – Doğan Munzur – Enver Çelik – Erdal Bayrakoğlu – Erdal Ceviz – Erdal Emre – Erdoğan Aydın – Erdoğan Emir – Erdoğan Şenci – Esra Çiftçi – Fadıl Öztürk – Faik Ateş – Faik Bulut – Ferhat Tunç – Ferit Elalmış – Fethi Koç – Fintoz Yıldırım – Gaye Yılmaz – Grup Abdal – Grup Alamor – Grup Munzur – Grup Yorum – Grup Ze Tije – Gökçen Kahraman – Gülçin Karabağ – Gülistan Aydoğdu – Gürçağ Tuna – Hasan Ali Sezer – Hasan Sağlam – Haydar Karataş – Helin – Hıdır Işık – Hıdır Kutan – Hıdır Uludağ – Hivda Gökel – Hüseyin Ayrılmaz – Hüseyin Deniz – Hüseyin Hışım – İbrahim Kaboğlu – İbrahim Akkaya – İbrahim Karaca – İbrahim Karakaya – İpek Reçber – Jülide Kural – Kadir Demir – Kasım Koç – Kaya Aslantepe – Kazım Gündoğan – Kazım Öz – Kibar Aslan – Koma Çiya Genim – Koma Gulen Xerzan – Mehmet Aydoğdu – Mehmet Çetin – Mehmet Ekici – Mehmet Karabudak – Mehmet Özcan – Meral Tekçi – Mervan Tan – Mikail Aslan – M. Ören Özel – Murat Ateş – Musa Baki – Muzaffer Kocaman – Muzaffer Oruçoğlu – Necla Saygılı – Nesime Aday – Nuray Balık – Nurettin Güleç – Nurcan Değirmenci – Nurhak Kılagöz – Nurten Yalnız – Oktay Konyar – Onur Özgür – Osman Genç – Özgür Enver Bulut – Özlem Gerçek – Pınar Aydınlar – Ramazan Kaya- Raber Diler – Rojda Şenses – Ruken Yılmaz – Sait Oral Uyan – Sait Usta – Serhat Kural – Sezen Çilengir – Seyfi Yerlikaya – Sibel Özbudun – Suna Aras – Şenol Akdağ – Şevin – Şükran Lilek Yılmaz – Takim (tacim) Çiçek – Taylan Yılmaz – Tolga Sağ – Uğur Karataş – Ülker Sözen – Vecdi Erbay – Vedat Aldemir – Veli Kişioğlu – Veysel Aydın – Veysi Ermiş – Yılmaz Çelik – Yusuf Gürsucu – Zafer Yılmaz – Zelal Gökçe – Zevrim Gür – Zeynep Hayır. 

(Özgür gelecek)