Home , Avrupa , Yunanistan Konsolosluklarına Turgut Kaya İçin “Siyah Çelenk“

Yunanistan Konsolosluklarına Turgut Kaya İçin “Siyah Çelenk“

Haber Merkezi |11.07.2018| ATİK – UPOTUDAK (Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi)‚ın çağrısı ile Avrupa’nın farklı şehirlerinde Yunanistan konsoloslukları önünde Türkiyeli devrimci-komünist Turgut Kaya için eylemler yapıldı. Siyah çelenk eylemi ile Yunanistan’da 42 gündür Türkiye’ye teslim edilme kararına karşı açlık grevinde olan Turgut Kaya’ya Özgürlük talep edildi. Bugün farklı şehirlerde gerçekleşen eylemler şu şekilde gerçekleştirildi.

Brüksel

Brüksel’de UPOTUDAK, Halk Cephesi, Kızıl Yardım ve Leuven Anarşist Grup tarafından ortak çağrısı yapılan eylem bugün saat 17’de Yunanistan’ın Brüksel konsolosluğu önünde yapıldı. Dışarıda 2 araba özel Yunanistan konsolosluk korumaları eylemin başından sonuna kadar durarak tacizde bulundular.Kurumlar adına sırayla Turgut Kaya’ya ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi.ATİK adına yapılan konuşmada Turgut Kaya ile ilgili bilgi verilirken. Bu direnişin sokakta kazanılacagının altı cizildi. Eylemde sık sık Turgut Kaya’ya özgürlük , tüm politik tutsaklara özgürlük ve Yaşasın devrimci dayanışma sloganları atıldı.

https://www.facebook.com/AtikHaber/videos/232515014137114/

Londra

ATİK- UPOTUDAK tarafından çağrısı yapılan Yunanistan konsolosluklarına siyah çelenk bırakma eylemi Londra’da yapıldı. Yunanistan konsolosluğu önünde toplanan kitle, İngilizce atılan sloganların ve yapılan açıklamaların ardından konsolosluk girişine siyah çelenk bırakarak eylemi bitirdi. Eylemde sık sık “Syriza; Türk devletiyle işbirliğine son ver” ve “Turgut Kaya’ya özgürlük” sloganları atıldı.

Stuttgart

Stuttgart’ta ATİF ve MLPD’nin çağrısı ile Yunanistan Konsolosluğu önünde miting gerçekleştirildi.

Saat 15’de Hauptstätterstraße‘de toplanan devrimci ve demokratlar Yunanistan’da tutsak bulunan devrimci Turgut Kaya’nın açlık grevinin 42. gününde olduğunu vurgulayarak taşıdıkları pankart ve dövizler ile “Turgut Kaya’ya Özgürlük” taleplerini haykırdılar. Konsolosluk kapısı önüne konulan siyah çelenk ile eylem sonlandırıldı.

Bern

Bern’de bulunan Yunanistan Konsolosluğu önünde saat 12:30′ da ATİK-Upotudak çağrısı ile bir araya gelen kitle Turgut Kaya’ya özgürlük talebinde bulundu. ATİK ve UPOTUDAK’ın çıkardığı bildiriler okundu. 42 gündür açlık grevinde olan Turgut Kaya’nın bir an önce özgürlüğüne kavuşması için düzenlenen eylem “Siyah Çelenk’in Yunanistan Konsolosluğuna bırakılması ve sloganlarla eylem son buldu.

Frankfurt

Frankfurt Yunan konsolosluğu önünde yapılan protesto etkinliğinde, Turgut Kaya’nin saglik koşullarına dikkat çekilirken, Syriza hükümetinin Türk devleti ile yaptığı kirli pazarlığa son verilmesi istendi. MLPD adına yapılan konuşmada Kaya ile dayanışma içinde olduklarını ve politik kimliği ile iltica başvurusu yapan Kaya“ta bu hakkin verilmesi gerektiğini dile getirdiler. Konuşmalardan sonra Konsolosluk kapısına siyah çelenk bırakıldı. Konsolosluk yetkilileri gelişmelerden haberdar olduklarını dile getirerek bu protetonun da Hükümete bildireceklerini belirttiler.

https://www.facebook.com/AtikHaber/videos/232517067470242/