Home , Avrupa , YPG’li Kosta İngiltere’de Toprağa Verildi

YPG’li Kosta İngiltere’de Toprağa Verildi

Bir hafta önce cenazesi Rojava’dan getirilen Konstandinos Erik Scurfield (Kemal) yapılan kitlesel bir törenle Nottingham’da toprağa verildi. Törene ailesi, arkadaşları, PYD eşbaşkanı Salih Müslim ile beraber çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

YPG’li Kosta İngiltere'de Toprağa Verildi

YPG’li Kosta İngiltere’de Toprağa Verildi

Rojava’nın Qamişlo kentine bağlı Til Berak’ta DAIŞ çeteleri ile YPG savaşçıları arasında 2 Mart’ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren Britanya vatandaşı YPG savaşçısı Konstandinos Erik Scurfield için dün Nottingham’da iki ayrı merasim düzenlendi.

Sabahın ilk saatleri ile beraber Nottingham’da toplanan yüzlerce Kürdistanlı yapılacak ilk merasim için klişe önünde toplandı. Ailesinin kısaca Kosta, yoldaşlarının ise Kemal olarak anılan Konstandinos’un tabutu YPG, YPJ, Tevdem, Britanya ve Yunanistan bayrakları ile süslendi. Britanya Kürt Halk Meclisi‘nin organize ettiği ilk merasim bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Kürt Halk Meclisi üyesi Ercan Akbal ve PYD eşbaşkanı Salih Müslim birer konuşma yaptı. Yapılan ilk merasimin ardından cenaze Yunan Ortodoks Klisesine götürüldü.

Yunan Ortodoks klisesindeki dini merasime ailesi, arkadaşları ve yüzlerce Kürdistanlı katıldı. Yunanca ve İngilizce yapılan dini merasimde kitle kliseye sığmayınca yüzlerce kişi klisenin önünde bekledi. Bir saatten fazla süren dini merasimden sonra arabalarla Nottingham’da bulunan Willford Hill mezarlığına gidildi.

Mezarlıkta yapılan dini vecibelerden sonra annesinin istemi üzerine Konstandinos Erik Scurfield tabutu süsleyen bayraklarla birlikte defnedildi. Defin işlemi bittikten sonra mezar başında hazır bulunan yüzlerce Kürdistanlı ‘Şehit Namirin’ sloganları attı. Binlerce çiçek ile süslenen Konstandinos’un mezarına zeytin ağacı dikildi. Yaşamını yitirmeden önce arkadaşlarına beni bir zeytin ağacının gölgesine gömün demişti. Kaynak : Telgraf Gazetesi

scroll to top