Home , Avrupa , YEŞİL EKO-HAYAT`da Turgut Kaya için açıklama yaptı

YEŞİL EKO-HAYAT`da Turgut Kaya için açıklama yaptı

Yunanistan`da ekolojik çalışmalar yürüten YEŞİL EKO-HAYAT Turgut Kaya`nın 30 Mayıs`taki mahkemesinde çıkan Türkiye`ye iade kararı için bir açıklama yaptı.

“Türkiye`ye iade kararı hayatı tehlike olduğu için Turgut Kaya derhal serest bırakılmalı ve iadesi durdurulmalı” diyerek açıklama yayınladılar.

Açıklama da YEŞİL EKO-HAYAT Yunan kamuoyununu da duyarlılığa da çağırıyor. Açıklamada “Turgut Kaya`nın Türkiye`ye iadesi insan haklarının ve ülkemiz tarafından imzalanan ilgili antlaşmaların açık bir ihlalidir” ifadeleri kullanıldı. Devamında siyasi, politik duruşu sebebi ile Turgut Kaya`nın türk devleti tarafından bir çok defa tutuklanıp ve işkenceye uğradığı, tecrit yaşadığı ifadeleri yer alıyor.

Yakalanması yada teslim edilmesi karşılığında başına para ödülü konularak ençok arananlar listesinde yer alması türk devletinin turgut kayayı bir tehdit olarak gördüğü ve bu nedenle bu yönteme başvurduğu anlaşılmaktadır.

Adalet Bakanlığının şeffaf bir karar vererek, iadeyi durdurma kararı alması gerektiği ve Turgut Kaya`yı Türkiye`de bekleyen bir adalet olmadığı sözleri ile açıklama son buluyor.

scroll to top