Anasayfa , Avrupa , Yeni Kadın Duisburg’tan Kobaneli Kadınlara Bin Selam!

Yeni Kadın Duisburg’tan Kobaneli Kadınlara Bin Selam!

Yeni Kadın Duisburg EtkinligiDUISBURG | 03-11-2014 | ATİK-Yeni-Kadın Kobaneli kadınlar için coşkulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Aylardır devam eden savaşta en çok ezilen, öldürülen, sürgün edilen kadınlar için Almanya’nın Duisburg kentinde gerçekleştirilen etkinliğe katılım oldukça yoğundu. Haftalar öncesinden ön hazırlıklarının başladığı etkinlik Yeni Kadın faaliyetçileri açısından önemli bir kitleye gitme aracı oldu. Mahalle, mahalle, kapı, kapı etkinliğin tanıtımı en geniş kitlelere yayıldı. Yapılan çalışmalarda öne çıkan olgulardan biri geri kitlelere dahi gidildiğinde bu vahşete karşı olan duyarlıktı. Kitle faaliyetinin yanı sıra Duisburg kentinde afişleme yapıldı.

Haftalar süren çalışmanın ardından 2 Kasım günü öğle saatlerinde başlayan etkinlikte öncelikle Kobane’de ve tüm dünyada şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Yeni Kadın adına bir konuşma yapıldı. Yeni Kadın temsilcisi yaptığı konuşmasında tüm dünyada yaşanılan örneklerle kadına şiddette değindi. Kadınların kurtuluşunun ancak kendi ellerinde olduğunu Kobane’de bunun en önemli örneklerinden birinin yaşandığını da konuşmasında vurguladı.  Ardından  sahne alan Seren Çiftçi ezgileriyle dinleyenleri büyüledi. Çiftçinin ardından Ezidi Kadın Meclisi temsilcisi Türkçe başladığı konuşmasını Kürtçe olarak devam ettirdi. Şengal’de, Kobane’de yaşanan tecavüz, şiddet ve vahşetten bahseden temsilci ayrıca dayanışmanın öneminin de altını çizdi. Daha sonra ATİK Delegasyonunun Silopi ve Roboski  ziyaretleri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon dan sonra  MLPD`li Jürgen Blumer  diğer konuşmacılar gibi Kadınların sorunlarına değinirken ayrıca enternasyonal dayanışmayı da vurguladı. Blumer`dan sonra konuşan Kürt Kadın Hareketi temsilcisi etkinliği selamlayarak tüm kadınları birlik olmaya çağırdı.

Daha sonra 15 dakikalık bir ara verildi.  Aradan sonra geceye katılarak destek verenler arasında yer alan kurumlardan Avrupa Demokratik Kadın Hareketi temsilcisi de bir konuşma yaparak, etkinliği selamlardı. Daha sonra  Duisburg Gençlik ve Kültür Derneği bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup La Liberta sahne aldı. Grup La Liberta seslendirdiği parçalarıyla kitleyi coşturdu.  Yine Duisburg Gençlik ve Kültür Derneği bünyesinde faaliyet yürüten Tiyatro Chaplin üyeleri sahnede yer aldı. Suphi-Nejat Ağırnaslı ve Arin Mirkan gibi şehitleri konu eden oyunları seyirciler tarafından ilgi gördü. Son olarak Kürt akademisi bünyesinde çalışma yürüten sanatçılardan Cewad Merwani ve Ezgi Kürtçe parçalarıyla etkinlikte yerlerini aldılar. İkisinin söylediği Kürtçe parçalar kitle tarafından beğeniyle dinlendi.

Etkinliğe 400 kisi katılırken 2593 euro bağış gelmiştir. Bu bağışlar Kobane’ye destek olarak gönderileceği Yeni Kadın tarafından belirtilmiştir