Home , Avrupa , VİYANA’DA KADINLAR HAYKIRDI; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ; İmzacı Tüm Ülkelerde Eksiksiz Uygulansın!

VİYANA’DA KADINLAR HAYKIRDI; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ; İmzacı Tüm Ülkelerde Eksiksiz Uygulansın!

VİYANA|23.08.2020| Avrupa Kadın Dayanışması bileşenleri, 25.08 2020 Salı günü, Viyana, Christian-Broda-Platz’da gerçekleştirilen mitingde, “İstanbul Sözleşmesi; İmzacı Tüm Ülkelerde Eksiksiz Uygulansın!” dediler.

Saat 18:00’de Avrupa Kadın Dayanışması’nın hazırladığı Almanca açıklamanın okunmasıyla başlayan mitingde, sık sık Almaca “Öldüren Sevgi İstemiyoruz”, “Kadın Katliamlarını Durduracağız”, “Kadın Yaşam Özgürlük” sloganları haykırıldı. Yapılan açıklamada “İstanbul Sözleşmesi; eşitsizliğe, ayrımcılığa ve aile içi kadına yönelik şiddete karşı tüm devlet kurumlarını harekete geçirmeye çağırıyor…”, “… İltica ve mültecilik hakkının, ölüm tehdidiyle yüz yüze olan göçmen kadınlara tanınmasını, sözleşmenin savaş ve barış koşullarında da uygulanmasını talep ediyor. Toplumdaki cinsiyetçi anlayış ve davranış biçimini değiştirmek için, eğitim müfredatı başta olmak üzere ilgili bütün alanlarda düzenlemelere gitmeye, devletlerin tüm kolluk kuvvetlerini ve resmi dairelerini yasal tedbirler almaya çağırıyor…”, “…Polonya, Hırvatistan, Bulgaristan, Macaristan ve Türkiye’de iktidardaki sağcı, ırkçı hükümetler İstanbul Sözleşmesinden, “sözleşme aileye atılan bir bombadır”, “LGBTİ+ ların cinsiyet anlayışları, İstanbul Sözleşmesi üzerinden meşrulaştırılıyor”, “Çocuklara cinsiyet eğitimi toplum için zararlıdır” vb. gerici söylem ve gerekçelerle imzalarını geri çekmek istiyorlar….”

Avrupa Kadın Dayanışması olarak; Avrupa ülkelerinde kadın özgürlük mücadelesinin önemli kazanımı olan İstanbul Sözleşmesinin eksiksiz uygulanması için, anti faşist – anti emperyalist kadın mücadelesinin büyütülmesine, ihtiyacımız var. Bu nedenle anti faşist – anti emperyalist bütün kadınları sokağa çağırıyoruz” dediler. LGBTİ+ ve çeşitli kadın kurumlarının yaptıkları açıklamalar sık sık atılan coşkulu sloganlarla kesilirken, eyleme yoğun ilgi gösteren çevredeki kitle de coşkulu alkışlarla eşlik ediyorlardı. Saat 19.00’a kadar süren eylem, coşkulu sloganlar ve alkışlarla sona erdi.

Viyana – Avrupa Kadın Dayanışması

scroll to top